Ekstraliga w Szachach Szybkich zakończona! W dniach 11-13.03.2022 w Bydgoszczy rozegrano zupełnie nowy format ligowych rozgrywek w naszym kraju! Nasza drużyna zajęła miejsce tuż za podium, na 4. miejscu. Poniżej relacja z zawodów.

W zawodach wzięło udział 12 drużyn, które zostały podzielone na dwie 6-drużynowe grupy. Zespoły rozgrywały w grupach mecz i rewanż (5 partii w piątek, 5 partii w sobotę) i do ćwierćfinału awansowały po 4 najlepsze zespoły w grupach. Partie było grane tempem 10’+5″.

DZIEŃ 1

Za nami pierwszy dzień Ekstraligi w Szachach Szybkich! W pierwszych pięciu rundach nasza ekipa zanotowała w Bydgoszczy 3 wygrane, remis i porażkę i po pierwszym dniu zajmujemy 3. miejsce w grupie (awans do ćwierćfinału wywalczą najlepsze cztery zespoły).

Naszymi rywalami w grupie B byli:

 • Strzelec Strzelce Opolskie 3 – 1
 • Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz 2 – 2
 • Klub Szachowy STILON Gorzów Wlkp. 1,5 – 2,5
 • LKSz GCKIP Czarna 2,5 – 1,5
 • KSz HETMAN PŁOCK 2,5 – 1,5

Jutro od godz. 10:00 gramy rewanże!

Indywidulane wyniki polonistów:

 1. Bartel Mateusz – 4 pkt
 2. Tazbir Marcin – 4,5 pkt
 3. Wieczorek Oskar – 1,5 pkt
 4. Zawadzka Jolanta – 1,5 pkt

Serwis turniejowy (grupa A): http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_1326/
Serwis turniejowy (grupa B): http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_997/

DZIEŃ 2

Mateusz Bartel daje nam PÓŁFINAŁ!!!

Po kolei 🙂 W drugim dniu Ekstraligi wygrywamy trzy mecze i dwa przegrywamy, co ostatecznie daje nam awans do ćwierćfinału z 3. miejsca w grupie z bilansem 6 zwycięstw, remisu i 3 porażek.

Dzisiejsze wyniki meczów grupowych:

 • Strzelec Strzelce Opolskie 4 – 0
 • Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz 1 – 3
 • Klub Szachowy STILON Gorzów Wlkp. 1 – 3
 • LKSz GCKIP Czarna 4 – 0
 • KSz HETMAN PŁOCK 3,5- 0,5

ĆWIERĆFINAŁ

1 mecz: Akademia Szachowa Gliwice 2 – 2
2. mecz: Akademia Szachowa Gliwice 2 – 2

DOGRYWKA

Mecze ćwierćfinałowe (mecz i rewanż) z Akademią Szachową Gliwice nie wyłoniły, kto awansuje do półfinału, więc potrzebna był dogrywka, którą był armagedon (tempo 5 minut dla białych i 4 minuty dla czarnych na partię z dodawaniem 2 sek. na ruch po 60 posunięciu). Mateusz miał biały kolor i musiał wygrać (w przypadku remisu lub porażki odpadamy) i zrobił to! Nasz kapitan pokonał w dogrywce Jacka Tomczaka i jesteśmy w półfinale, gdzie naszym rywalem będzie Stilon Gorzów Wlkp.!!!

Indywidualne wyniki polonistów po fazie grupowej i ćwierćfinale:

 1. Bartel Mateusz – 7,5 pkt z 12
 2. Tazbir Marcin – 9 pkt
 3. Wieczorek Oskar – 6,5 pkt
 4. Zawadzka Jolanta – 6 pkt

Serwis turniejowy (grupa A): http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_1326/
Serwis turniejowy (grupa B): http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_997/
Wyniki ćwierćfinału: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_1353/

DZIEŃ 3

Dobrze dla naszych zawodników rozpoczął się trzeci dzień rozgrywek Polski Cukier Ekstraligi w Szachach Szybkich. Pierwszy mecz półfinału z KS Stilon Gorzów Wielkopolski wygraliśmy 2,5 do 1,5. Niestety przegraliśmy mecz rewanżowy 1-3 i tym samym pozbawiliśmy się możliwości walki o najwyższe dwa miejsca podium. W meczu o trzecie miejsce zmierzyliśmy się z drużyną Wasko Hetman GKS Katowice. Po remisie w pierwszym meczu, w drugim niestety ulegliśmy drużynie z Katowic i zajęliśmy ostatecznie czwarte miejsce.

 • Gratulacje dla Marcina Tazbira, który z wynikiem 12 pkt z 16 partii, był najlepszym zawodnikiem na 2. szachownicy!
 • Dziękujemy również za grę Mateuszowi Bartlowi (kapitan), Oskarowi Wieczorkowi oraz Jolancie Zawadzkiej,
 • Kierownikiem drużyny był Kamil Stachowiak,
 • Pierwsze miejsce zdobyli gospodarze Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz przed KS Stilon Gorzów Wielkopolski oraz Wasko Hetman GKS Katowice.