Szymon Gumularz wygrywa tegoroczny cykl Pucharu Polski 2022!

Polonista był najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji generalnej liczonej z czterech turniejów cyklu. Gratulacje Szymon! W ostatnim, czwartym turnieju rozegranym w Bydgoszczy (8-9.10.2022), Szymonowi nie poszło co prawda najlepiej, ale chwałę za niego w tych zawodach zbierali inni.

W sobotę (8.10.05.2022) rozegrano turniej kwalifikacyjny, a w niedzielę (9.10.2022) turniej finałowy oraz turniej szachów błyskawicznych dla zawodników, którzy nie dostali się do finału. Do finału awansowało 12 najlepszych zawodników z turnieju kwalifikacyjnego + 2 najlepsze kobiety + 2 najlepszych juniorów. Na 283 zawodników startujących w eliminacjach 10 reprezentowało nasz klub.

Z zawodników Polonii Wrocław do finału udało się awansować Mateuszowi Bartlowi oraz Oskarowi Wieczorkowi. Lepiej z naszych zawodników zagrał Mateusz, który zajął 3. miejsce, natomiast Oskar podzielił miejsca 9-16.

Marcin Tazbir nie zakwalifikował się do finału, ale ostatnio wyspecjalizował się w dobrych wynikach w turnieju pocieszenia (blitz), który jest rozgrywany dla osób, które nie załapały się do czołowej „16” w turnieju kwalifikacyjnym. Marcin wygrał ostatnie dwa takie turnieje (Puławy, Łódz), a w Bydgoszczy „pocieszył się” zajmując 2. miejsce.

Poniżej wyniki polonistów z poszczególnych turniejów:

Turniej eliminacyjny – 8.10.2022 (9 rund, 3 pkt za zwycięstwo, 1 pkt za remis, tempo: 10’+5″)

 • Bartel Mateusz – 1. miejsce – AWANS do finału
 • Wieczorek Oskar – 8. miejsce – AWANS do finału
 • Gumularz Szymon – 18. miejsce
 • Świcarz Maciej – 40. miejsce
 • Tazbir Marcin – 51. miejsce
 • Luberański Jakub – 65. miejsce
 • Cagara Paulina – 75. miejsce
 • Madej Marek – 86. miejsce
 • Krzyżosiak Marta – 119. miejsce
 • Krzyżosiak Anna – 176. miejsce

Pełne wyniki eliminacji – TUTAJ

FINAŁ – 9.10.2022 (System pucharowy, 2 partie tempem 10’+5″, dogrywka armaggedon 5′ na 4″)

 • W wielkim finale mieliśmy dwóch swoich zawodników. Do 1/8 finału awansowali Mateusz Bartel i Oskar Wieczorek. Szybko z rywalizacji odpadł Oskar, który przegrał dwa mecze i zakończył rywalizację na miejscach 9-16. O wiele lepiej poszło Mateuszowi, który wygrał pierwszy mecz, ale w drugim meczu w 1/4 finału musiał uznać wyższość rywala i kapitanowi naszej drużyny pozostała tylko walka o maksymalnie 3. miejsce, które ostatecznie udało się osiągnąć (po wygraniu repasaży i mini turnieju granego tempem błyskawicznym, złożonego z zawodników, którzy przegrali jeden mecz – walka o miejsca 3-8)

Turniej szachów błyskawicznych – 9.10.2022 (13 rund, tempo 3’+2″)

 • Tazbir Marcin2. miejsce
 • Gumularz Szymon – 17. miejsce
 • Świcarz Maciej – 43. miejsce
 • Luberański Jakub – 47. miejsce
 • Madej Marek – 58. miejsce
 • Cagara Paulina – 67. miejsce
 • Krzyżosiak Anna – 145. miejsce
 • Krzyżosiak Marta – 164. miejsce

Pełne wyniki – TUTAJ

fot. PZSzach