[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Z roku na rok Klub stara się wzmacniać swą pozycję, między innymi przyciągając najlepszych zawodników. Wciąż do priorytetów Klubu należy szkolenie młodych zawodników i popularyzowanie królewskiej gry.

Dumą Klubu jest 14-letni zawodnik Dariusz Świercz, który w tym roku otrzymał tytuł arcymistrza, dzięki czemu jest obecnie najmłodszym arcymistrzem na świecie! – Na ten sukces pracowałem wiele lat, bo przecież gram w szachy od trzeciego roku życia – mówi młody zawodnik. Pytany o plany na przyszłość ze szczerością odpowiada: – Chciałbym zostać mistrzem świata. W tym roku Darek zdobył także brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów do lat 14 rozgrywanych w Vung Tau (Wietnam) oraz tytuł Wicemistrza Polski Mężczyzn w szachach błyskawicznych.

W I Drużynowych Mistrzostwach Polski Kobiet drużyna Klubu w składzie: arcymistrzyni Iweta Rajlich, arcymistrzyni Jolanta Zawadzka, arcymistrzyni Monika Krupa, WFM Anna Iwanow zajęła drugie miejsce. Drużyna Klubu w ekstralidze seniorów zajęła IV miejsce, a w ekstralidze juniorów otrzymała srebrny medal.

Zawodnicy Polonii mają również wiele osiągnięć indywidualnych na swoim koncie: Arkadiusz Leniart zdobył tytuł mistrza międzynarodowego, Mateusz Bartel zwyciężył w X Open Barcelona Sants i zajął 1 miejsce w Międzynarodowym Turnieju – Królewski Gambit Radomia. Jolanta Zawadzka jest tegoroczną Akademicką Mistrzynią Polski, ponadto zajęła 10 miejsce na Olimpiadzie Sportów Umysłowych w Pekinie i wraz z Iwetą Rajlich 5 miejsce podczas Olimpiady Szachowej w Dreźnie.

Juniorzy klubowi również zebrali w tym roku sporo nagród. Anna Iwanow została Mistrzynią Polski do lat 14 w szachach klasycznych, a ponadto zajęła drugie miejsce w Pucharze Polski w szachach szybkich P-15 w grupie dziewcząt do lat 14 i zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach błyskawicznych w grupie dziewcząt do lat 14. Ola Dadełło została wicemistrzynią Polski do lat 10 w szachach klasycznych i zdobyła złoty medal w Pucharze Polski w szachach szybkich P-15. Dwa medale zdobyli zawodnicy Polonii Wrocław w Mistrzostwach Polski w szachach szybkich P-30: Oskar Wieczorek zdobył złoty medal w grupie do lat 14, a Ola Dadełło brązowy wśród dziewcząt do lat 10.

Klub szachowy Polonia Wrocław buduje z roku na rok coraz mocniejszą drużynę. Nie spoczywa na laurach i ma wciąż ambitne plany na przyszłość. – W przyszłym roku chcemy zdobyć mistrzostwo Polski w ekstralidze. Nasi zawodnicy powinni awansować do Pucharu Świata i do Mistrzostwa Świata Seniorów – opowiada Andrzej Dadełło, Przewodniczący Rady Nadzorczej Klubu Szachowego Polonii Wrocław. Za swą działalność Andrzej Dadełło został uhonorowany przez Prezydenta Wrocławia, już po raz drugi, tytułem Sponsora Wrocławskiego Sportu.

Ważnym zadaniem, które realizuje Klub, jest budowanie środowiska szachowego we Wrocławiu. Dlatego też w tym roku już po raz trzeci zorganizowany został Międzynarodowy Turniej Szachowy Klubu Polonia Wrocław, który na mapie rozgrywek zdobywa coraz bardziej znaczące miejsce. Tym razem w kilkudniowych rozgrywkach wzięło udział 160 zawodników z 7 krajów, w tym 18 zawodników z tytułami międzynarodowymi. Turniej w najbliższym czasie ma stać się najbardziej znaczącym turniejem dla juniorów w Polsce.

W klubie grają zarówno juniorzy, jak i starsi zawodnicy. Szkolenie maluchów to długofalowa inwestycja w przyszłość. Zawodniczka Klubu, Monika Krupa, która w tym roku zdobyła normę arcymistrzowską, prowadzi taką działalność popularyzatorską. We wrocławskich przedszkolach prowadzi zajęcia szachowe i szkoli 200 maluchów. Obserwuje też modę na szachy wśród przedszkolaków. – Obok angielskiego i tańców są to najpopularniejsze zajęcia. Dzieci chętnie w nich uczestniczą, a później uczą zasad gry w szachy swoich rodziców, a nawet dziadków – mówi Monika Krupa. Dlaczego warto tak małe dzieci zapisywać na zajęcia szachowe? – Bo stymulują rozwój dzieci, rozwijają wyobraźnię, umiejętność skupienia się, uczą konsekwencji, bo pokazują, że nasze decyzje mają skutki. Oczywiście oprócz tego, że szachy mają pozytywny wpływ na dzieci i kształtują ich osobowość, to są także znakomitą zabawą – przekonuje Monika Krupa.

Zawodnicy Klubu Polonia Wrocław to młodzi i bardzo młodzi ludzie, którzy w swym życiu odnaleźli pasję. Pasją tą próbują zarażać innych i to skutecznie. Trzymamy więc kciuki za ich dalsze sukcesy.