[vc_row][vc_column width=”2/3″][us_single_image image=”8980″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach – Legnica 2013

[/vc_column_text]

ime-zakonczenieMoiseenko zdobył szachowe złoto w Legnicy

W Legnicy dobiegły końca XIV Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach. Ostatnia runda przyniosła wiele emocji. Lider Alexander Moiseenko, który po ponad 5 godzinach walki przegrał ostatnią partię, wywalczył złoty medal, ale główną nagrodę – 14 tys. euro musiał podzielić z 9 rywalami, którzy zdobyli taką samą ilość punktów.

Takiego zainteresowania meczem szachowym w Polsce nie było od dawna. Pojedynek Moiseenki z Rosjaninem Nepomniachtchim na pierwszej szachownicy obserwowało na żywo w sali gry kilkadziesiąt osób, a w Internecie kilkadziesiąt tysięcy! Nic dziwnego – zawodnicy walczyli o olbrzymie pieniądze. Inne pojedynki graczy z czołówki zakończyły się szybciej i Ukrainiec już w trakcie partii wiedział, że zdobędzie złoto niezależnie od wyniku swojego pojedynku, ale w przypadku choćby remisu w ostatniej partii, sam zainkasowałby nagrodę 14 tys. euro dla zawodnika z największą ilością punktów. Moiseenko nie wytrzymał jednak presji i przegrał z Rosjaninem Janem Nepomniachtchim. W efekcie zdobył 8 punktów, a tyle samo oczek wywalczyło jeszcze 9 innych szachistów. Według regulaminu mistrzostw oznacza to, że główna nagroda finansowa musiała zostać podzielona. Dwa niższe stopnie podium zajęli Rosjanie – srebro wywalczył Evgeny Alekseev, a brąz Evgeny Romanov. – Muszę przyznać, że miałem w tym turnieju sporo szczęścia. Zgłosiłem się do startu w ostatniej chwili, ale udało mi się wygrać. Dziękuję wszystkim organizatorom, bo turniej był naprawdę bardzo udany – powiedział Moiseenko.

Polacy przed ostatnią rundą nie mieli szans na medale, ale walczyli jeszcze o miejsca w stawce najlepszych 23 zawodników, które dawały przepustkę do Pucharu Świata. Niestety, żaden z naszych reprezentantów nie znalazł się w tym gronie. Najlepszy z biało-czerwonych Radosław Wojtaszek (43. miejsce) zdobył 7 punktów i do awansu zabrakło mu zaledwie pół punktu. Także po siedem oczek zdobyli w turnieju Kamil Mitoń i Aleksander Miśta. Na pocieszenie polskim kibicom pozostaje fakt zdobycia normy arcymistrzowskiej przez zaledwie 15-letniego Jana Krzysztofa Dudę, który napędził stracha kilku faworytom, zremisował m.in. z broniącym tytułu Rosjaninem Jakovenką i sumie zdobył 6,5 pkt. Z takim samym dorobkiem turniej zakończył aktualny mistrz Polski seniorów Bartosz Soćko. Warto dodać, że zawodniczka Polonii Wrocław Jolanta Zawadzka, zdobywając 5 punktów, wypełniła normę na tytuł mistrza międzynarodowego.

Oficjalne zakończenie mistrzostw przygotowano z wielką pompą. Szachiści obejrzeli specjalny występ teatralny artystów z grupy Avatar, a później na scenie nagrodzono aż 25 najlepszych graczy. W finale najlepsza trójka otrzymała medale i okazałe puchary z rąk Andrzeja Dadełło, właściciela Klubu Szachowego Polonia Wrocław i Tadeusza Krzakowskiego, prezydenta Legnicy. – Dziękujemy wszystkim za piękne dwa tygodnie zmagań. Mamy nadzieję, że pobyt w Legnicy będziecie jeszcze długo i miło wspominać – powiedział podczas wręczania medali Andrzej Dadełło.

[us_image_slider ids=”8908,8909,8910,8911,8912,8913,8914,8915,8916,8917,8918,8919,8920,8921,8922,8925,8926,8927,8928,8929,8930,8931,8932,8933,8934,8935,8936,8937,8938,8939,8940,8941,8942,8943,8944″ img_size=”full” img_fit=”contain”][/us_image_slider][/vc_column][/vc_row]