[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W dniach 19-21 grudnia Polonia Wrocław była gospodarzem Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Zmagania ponad 800 zawodników z całej Europy odbyły się w Hali Stulecia, a fundusz nagród sięgał 40 tys. euro!

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych były jedną z najważniejszych imprez sportowych, rozgrywanych w Polsce w tym roku. W stolicy Dolnego Śląska rywalizowało ok. 800 szachistów. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia i została rozegrana w ramach XXIII Międzynarodowego Memoriału Adolfa Anderssena.

Partia w 3 minuty

Szachy szybkie i błyskawiczne to bardzo widowiskowe odmiany królewskiej gry, zaprzeczające zupełnie powszechnym stereotypom dotyczącym szachów. W tym przypadku przysłowiowy „refleks szachisty” nabiera nowego znaczenia, bowiem partia szachów szybkich (tzw. rapid) trwa 15 minut, a szachów błyskawicznych (tzw. blitz) zaledwie 3 minuty! W tym czasie zawodnicy potrafią wykonać nawet kilkadziesiąt ruchów na szachownicy, analizując jednocześnie różne warianty taktyczne. Ta sama rozgrywka w szachach klasycznych może trwać 5-6 godzin, a często nawet dłużej. Tymczasem w szachach szybkich i błyskawicznych zawodnicy działają z ogromną dynamiką, a sytuacja na szachownicy zmienia się w ułamkach sekund. Od zawodników taka gra wymaga ogromnej koncentracji i skupienia. Powoduje to, że odmiany rapid i blitz są niezwykle widowiskowe i przyciągają uwagę bardzo wielu kibiców. Dodatkowego smaczku dodawał fakt, że te zmagania toczyły się o dużą stawkę – w puli nagród wrocławskiego turnieju było aż 40 tysięcy euro.

Blisko rekordu

W minionym roku Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych gościła Warszawa. Wówczas do zawodów zgłosiło się aż 747 szachistów! Wrocław ma szansę przebić ten wynik! Kolejne zgłoszenia cały czas są przyjmowane, a rejestracja zawodników potrwa do 10 grudnia. Rekordowy wynik ze stolicy udało się pobić, ponieważ w zawodach zagrało ponad 800 szachistów. W tych zawodach zagrać mógł każdy – tylko tu szachowy amator, przy odrobinie szczęścia w kojarzeniu par, mógł zmierzyć się z arcymistrzem. Zresztą pod tym w względem wrocławski turniej był wyjątkowy. Na liście zgłoszeń widniało ponad 50 arcymistrzów i 10 arcymistrzyń!

Nie pierwszy taki turniej

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia to ogromne wyzwanie logistyczne. Aby mu sprostać Polonia Wrocław czerpała ze swoich bogatych doświadczeń. Przypomnijmy, że w maju 2013 roku wrocławski klub był gospodarzem Indywidualnych Mistrzostw Europy w Szachach Klasycznych, które przez blisko dwa tygodnie rozgrywano w Legnicy, a które zgromadziły zawodników z kilkudziesięciu krajów i zakończyły się sukcesem organizacyjnym. Ponadto Polonia rokrocznie, na przełomie czerwca i lipca, organizuje Międzynarodowy Wrocławski Festiwal Szachowy, który słynie już tego, że szachy są obecne i mocno eksponowane w miejskiej przestrzeni. Te wszystkie doświadczenia z pewnością pomogły w organizacji tak olbrzymie imprezy szachowej. Powierzenie organizacji kolejnych Mistrzostw Starego Kontynentu Polonii to dowód olbrzymiego zaufania, jakim w Europejskiej Unii Szachowej cieszy się wrocławski klub.

Technika w służbie tradycji

3 minuty na partię, dodatkowe 5 sekund za każdy wykonany ruch, 11 rund dziennie, w każdej z nich prawie 400 pojedynków… Nie sposób byłoby nad tym wszystkim zapanować, gdyby nie pomoc techniki. Dziś nikt nie wyobraża sobie szachów bez komputerów. Szachownice i zegary podczas gry będą podłączone do olbrzymich serwerów po to, by każdy w Internecie mógł śledzić na żywo wybraną partię i kolejne ruchy. Takie rozwiązania to już standard w ważniejszych zawodach szachowych. Ale podczas wrocławskiego turnieju organizatorzy poszli jeszcze dalej! Całą imprezę na żywo było można oglądać w internetowej telewizji! Profesjonalne studio mistrzostw, komentatorzy omawiający na bieżąco najciekawsze partie, zaproszeni goście analizujący przed kamerami zagrania poszczególnych zawodników – tak wyglądała medialna otoczka tych zawodów.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]