W piątek we wrocławskiej Hali Stulecia rozegrano Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych. Spośród ponad 600 zawodników najlepszy okazał się czeski arcymistrz David Navara. Drugie miejsce zajął 16-letni reprezentant Polski Jan Krzysztof Duda, a trzeci był Hiszpan Ivan Lopez Salgado.

O miano najlepszego wśród najszybszych europejskich szachistów rywalizowało w Hali Stulecia ponad 600 graczy z 31 państw. Od początku zawodów dobrze spisywał się czeski arcymistrz David Navara, który cały czas utrzymywał miejsce w czołówce i ogrywał kolejnych rywali. W 9. rundzie pokonał 2:0 mistrza Polski Bartosza Soćkę, został samodzielnym liderem klasyfikacji i tego miejsca nie oddał już do końca zawodów. Złoty medal wywalczył pokonując w ostatniej rundzie Rosjanina Nikitę Vitiugova. – Przyznaję, że jestem zaskoczony tym wynikiem. Ale byłem dzisiaj w bardzo dobrej formie, a do tego sprzyjało mi też szczęście – powiedział Czech, który jest bardzo znany i lubiany w Polsce, gdzie w rozgrywkach Drużynowej Ekstraligi reprezentuje barwy wicemistrza kraju Wasko Hetmana Katowice.

Jeszcze na dwie rundy przed końcem zawodów wiceliderem klasyfikacji generalnej był czterokrotny mistrza Polski i kapitan Polonii Wrocław Mateusz Bartel, ale w dwóch ostatnich pojedynkach doznał porażek i z 16 punktami na koncie spadł na 14. miejsce. Za to dobrze w dwóch ostatnich rundach spisał się 16-letni Jan Krzysztof Duda, który na koniec turnieju uzyskał 17 punktów – tyle samo co jeszcze pięciu innych graczy ze ścisłej czołówki. Do wyłonienia medalistów potrzebna była zatem punktacja pomocnicza, a w tej najlepszy wynik miał właśnie młody Polak, który zdobył srebrny medal! Brąz wywalczył Hiszpan Ivan Lopez Salgado. Najlepsza z kobiet była Rosjanka Anastasia Bodnaruk, która zdobyła 15 pkt., co dało jej 38. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W piątkowym turnieju blitza zawodnicy na rozegranie partii mieli zaledwie 3 minuty. W sobotę i niedzielę będą rywalizować w Mistrzostwach Europy w Szachach Szybkich, w których ten czas wydłuży się do 15 minut. Transmisję na żywo można śledzić na oficjalnej stronie zawodów pod adresem www.eicc.wroclaw.pl

Najlepsza dziesiątka w Mistrzostwach Europy w Szachach Błyskawicznych: 1. David Navara (Czechy) – 19 pkt., 2. Jan Krzysztof Duda (Polska), 3. Ivan Lopez Salgado (Hiszpania), 4. Boris Savchenko (Rosja), 5. Evgeny Alekseev (Rosja), 6. David Guijarro Anton (Hiszpania), 7. Zahar Efimenko (Ukraina) – wszyscy po 17 pkt., 8. Olexandr Bortnyk (Ukraina), 9. Anton Korobov (Uktraina), 10. Igor Kovalenko (Ukraina) – wszyscy po 16,5 pkt.

PEŁNE WYNIKI KOŃCOWE

Czech David Navara w ostatniej rundzie pokonał Rosjanina Nikitę Vitiugova i zdobył złoty medal