d5-7Polskie szachistki zdobyły w Warszawie brązowy medal 10. drużynowych mistrzostw Europy. Złoty przypadł Ukrainkom, a srebrny Rosjankom. W 19. turnieju open zwyciężył Azerbejdżan przed Francją i Rosją. Pierwsza reprezentacja Polski zajęła 16. miejsce.

– Bardzo cieszymy się z medalu i uzyskanego wyniku. Nie byłyśmy faworytkami tego turnieju, a od początku grałyśmy z bardzo silnymi przeciwniczkami. W tyle zostawiłyśmy drużyny z Armenii czy Gruzji, w których grają jedne najsilniejszych szachistek na świecie. Dobre przygotowanie, zgranie drużyny i wsparcie kibiców pomogło nam w osiągnięciu tak dobrego wyniku – ocenia Monika Soćko, liderka polskiej reprezentacji.

 Świetny wynik odniosła też Polska III, która zdobyła 11 pkt. i zajęła 9. miejsce. Drużyna Nadziei Olimpijskich zakończyła turniej z wynikiem 10 pkt, co uplasowało ją na 13. miejscu.

 W DME open złoty medal rzutem na taśmę wywalczyła drużyna z Azerbejdżanu z wynikiem 14 punktów, a srebro powędrowało do reprezentacji Francji, która ostatecznie zdobyła 13 punktów. Na trzecim miejscu znalazła się Rosja, która również zgromadziła 13 punktów. Nasze reprezentacje uplasowały się na miejscach:

16. Polska I – 10 pkt,

22. Polska Futures – 9 pkt

31. Polska Goldies – 7 pkt

 Polscy zawodnicy odnieśli też sukcesy w klasyfikacji indywidualnej. W polskiej reprezentacji kobiet na piątej szachownicy srebrny medal zdobyła Karina Szczepkowska-Horowska, która  z 9 partii uzyskała 7 punktów. A w DME open na czwartej szachownicy złoty medal wywalczył Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) z wynikiem 6,5 pkt z 8 partii.

 W turnieju open rywalizowało 38 pięcioosobowych zespołów, a w kobiecym – 32, wszystkie w najsilniejszych składach, z takimi sławami jak: Lewon Aronjan z Armenii (nr 2 na światowej liście rankingowej FIDE), Rosjanin Aleksander Griszczuk (nr 5), Włoch Fabiano Caruana (nr 6), grająca wyłącznie z mężczyznami, najlepsza arcymistrzyni w historii szachów Węgierka Judit Polgar, mistrzynie świata – Aleksandra Kosteniuk z Rosji (2008) oraz Ukrainka Anna Uszenina (2012).

 – Jesteśmy dumni, że to właśnie w Polsce mogliśmy pokazać piękno szachowego sportu i zaprezentować walkę o medale na najwyższym poziomie. Drużynowe mistrzostwa Europy, które są jednym z najsilniejszych turniejów na świecie, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Od 8 listopada ponad milion osób ze wszystkich kontynentów odwiedziło stronę turnieju – podkreśliła jego dyrektor Agnieszka Fornal-Urban.

 Przypomnijmy składy polskich drużyn:

– biało-czerwone wystąpiły w składzie: Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice), Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka (obie KSz Polonia Wrocław), Joanna Majdan-Gajewska (Skierniewice) i Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik);

– w drugiej reprezentacji kobiet zagrały dwie zawodniczki KSz Polonii Wrocław – Anna Iwanow i Mariola Woźniak;

– pierwsza reprezentacja Polski mężczyzn występowała w składzie: Bartosz Soćko, Grzegorz Gajewski, Kamil Mitoń (wszyscy KSz HETMAN Katowice), Dariusz Świercz i Mateusz Bartel (obaj KSz Polonia Wrocław).