Zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Świata osób niewidomych i słabowidzących, które rozgrywane były w Sofii (21-30.07.2018)! Świetnie spisała się reprezentacja Polski, która zdobyła srebrny medal! W składzie naszej reprezentacji grał polonista Marcin Tazbir!

Reprezentacja Polski przeszła przez eliminację jak burza, odnosząc w fazie eliminacyjnej 7 zwycięstw na 7 meczów (na 8 zespołów), co dało nam bezapelacyjne 1. miejsce w grupie „B”. W półfinale za przeciwników mieliśmy reprezentację Niemiec (2. miejsce w grupie „A”), którą pokonaliśmy 3-1! Niestety w finale ulegliśmy reprezentacji Rosji i to tylko dzięki dodatkowej punktacji 🙁 W meczu padł remis 2-2, ale w takim wypadku decyduje, która drużyna wygrała na wyższej desce. Polacy przegrali na 2. szachownicy (wygraliśmy na 3 szachownicy, przy remisach na 1 i 4 szachownicy), co zadecydowało o zwycięstwie Rosjan. I tak należą się wielkie brawa dla Polaków za Wicemistrzostwo Świata!

Skład srebrnej reprezentacji naszego kraju:

  1. Tazbir Marcin – 7 pkt z 8 partii (na 9 możliwych)
  2. Czajkowski Adam – 6,5 pkt z 9
  3. Dukaczewski Piotr – 6,5 pkt z 8
  4. Stachańczyk Jacek – 6,5 pkt z 9
  5. Suder Ryszard – 1,5 pkt z 2

Trenerem był Waldemar Świć.

Wyniki grupy Polaków – TUTAJ
Wyniki półfinału – TUTAJ
Wyniki finału – TUTAJ
Strona mistrzostw – TUTAJ

Przypomnienie systemu rozgrywek:

Drużynowe Mistrzostwa Świata Osób niewidomych i słabowidzących, które rozpoczęły się w minioną sobotę (21.07.2018) zakończyły się w poniedziałek (30.07.2018). W 5-osobowej reprezentacji naszego kraju grał m.in. polonista Marcin Tazbir! System rozgrywek przedstawiał się następująco: W mistrzostwach grało 16 reprezentacji (mecze rozgrywane były na czterech szachownicach), które podzielone były na dwie 8-zespołowe grupy. W grupie, zespoły grały systemem każdy z każdym, następnie drużyna, która zajęła 1. miejsce w grupie “A”, grała w półfinale z ekipą, która zajęła 2. miejsce w grupie “B” (analogicznie – 1. miejsce w grupie “B” z 2. miejscem w grupie “A”). Zwycięzcy z półfinałów zagrali o złoto, a przegrani o brąz. Mecze o medale zostały rozegrane w niedzielę i poniedziałek (29-30.07.2018). Reprezentacje, które nie zakwalifikowały się do półfinału, grają o kolejne miejsca (np. 3. miejsca w grupie grają ze sobą o 5. miejsce, 4. miejsca o 7. miejsce itd).

fot. Ewa Kaźmierczak