Zapraszamy do zapoznania się z relacją Pana Michała Mamczara na temat ostatnich występów naszych  zawodników! Pan Michał podsumowuje starty w turniejach w Poznaniu, O Złotą Iglicę, Mistrzostwacg Dolnego Śląska do lat 7 oraz niedawno zakończonych Mistrzostw Polski Młodzików do lat 8.

Sprawozdanie Pana Michała Mamczara:

„Przedstawiamy Państwu wzmianki w redakcji p. Michała o turniejach, które już sprawozdawaliśmy, ale ze względu na znamienne stwierdzenie w ostatnim zdaniu dotyczącego przygotowań p. Marioli Woźniak do I.M.P.K. warto jeszcze raz przeczytać ze względu na inne spojrzenie na to samo wydarzenie. A może ukształtowana szachowo młodzież z tego wzoru skorzysta jak twierdzi autor”

30.03/07.04.2016r.  Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet (seniorek), Poznań.

Mimo, że są to mistrzostwa seniorek umieszczam wzmiankę ponieważ Mariola Woźniak juniorka wystartowała w tej wysokiej rangi imprezie i przepięknie ją ukończyła zajmując wysokie czwarte miejsce, uzyskując ranking 2335, dodatkowo wygrywa z arcymistrzynią i dwa razy remisuje z arcymistrzyniami. Moim skromnym zdaniem należy się Marioli podziękowanie, że w czasowym przedziale przygotowań do Mistrzostw Polski Seniorek uznała za słuszne start w Mistrzostwach Polski Juniorek do lat osiemnastu zakończony zdobyciem złotego medalu. Serdeczne gratulacje!!!

23.04.2016 r. Mistrzostwa Dolnego Śląska do lat siedmiu dziewcząt i chłopców.

Dziewczynek w tym roku grało zaledwie szesnaście, ale o średnim rankingu minimalnie wyższym niż w ubiegłym roku, dzięki uczestniczeniu w grze Wiktorii Śmietańskiej i Laury Najdeckiej i obydwie wymienione polonistki zajęły pierwsze i drugie miejsce. Z tym, że Wiktoria wygrała wszystkie pojedynki. Trzecie miejsce zajęła Madzia Rejman, a czwarte miejsce zajęła Amanda Najdecka i przy okazji zdobyła czwartą kategorię. Gratulacje! W ślady Amandy poszły Jej koleżanki z klasy, które wystartowały pierwszy raz w turnieju i obydwie zdobyły piąte kategorie, a są to wiecznie uśmiechnięta Zuzia Janiczek oraz o minie srogiej profesorki Hanna Adamska. Brawo! Grupa chłopców. Grało ich 47 w tym czwórka polonistów. Oto ich miejsca w końcowej tabeli. Efektownie zwyciężył, wygrywając wszystkie partie Filip Pawicki. Piąte miejsce zajął Varriale Janfranco z 5 punktami 15. Martiian Kostiantyn 20. Bartosz Grot z 3 pkt.

30.04/03.05.2016 r. Turniej o Złotą Iglicę w czterech grupach rankingowych. Organizator MDK.Śr.

Turniej posiadający tradycję, natomiast frekwencja uzależniona jest od ważniejszych turniejów ogólnopolskich oraz od wielu lokalnych imprez rozgrywanych w tym samym czasie. Turniej „D” o rankingu 1000-1250. Grających 40 osób w tym nasz jako jedyny Wiktor Nowak (2004), który zajął wysokie czwarte miejsce i wywalczył IV kategorię. Gratulacje! Grupa „C” o znacznie zróżnicowanym rankingu. Grających szesnaścioro z dwójką naszych juniorów, którzy uplasowali się na następujących miejscach: 9. Jakub Demski 10. Wiktor Nowak (2007), który również wywalczył czwartą kategorię. Gratulacje. Grupa „B” z piętnastoma graczami w tym czwórką polonistów. A oto ich miejsca w końcowej tabeli: 3. Michał Demski 6. Adam Halhoul 8. Piotr Tomaszewski 15. Grzesio Latacz. Grupa „A” w którym grało 16 osób, a średni ranking turnieju równał się 1527 czyli lokalnie wart zainteresowania. Z Fabrycznej – Polonia uczestniczyło siedem osób, a najlepsze miejsca uzyskane przez naszych, to 3. Kawałko Adam 5 pkt. 4. Paweł Korolewicz 4,5 pkt. 7. Jakub Madajczak 4 pkt.

29.04/03.05. Mistrzostwa Polski Młodzików do 8 lat w Szachach w kat. dziewczynek i chłopców 2016 r. w Poroninie

Niemal wszystkie imprezy szachowe rangi Mistrzostw Polski rodzą nadzieje na trofea typu medale, puchary, dyplomy i awanse! W kategorii dzieci najmłodszych dochodzą dodatkowe oczekiwania np. jak dziecko sprawdzi się w warunkach wyraźnie odbiegających od „babcinych”. Bywają to turnieje rodzinne. Nie wiem jak jest to dzisiaj, ale pamiętam jak to bywało, że z „zawodniczką” przyjeżdżali babcia z dziadkiem lub rodzic ze starszym rodzeństwem by wspólnie przeżywać sukcesy lub porażki, a co rozsądniejsi wyciągali z tego nauki. Nawiązywano znajomości, a u dzieci przyjaźnie. Nie można było uniknąć nielicznych wyniosłości, a nawet zazdrości. Ale tak to bywa. Skupiając się na aktualnych rozgrywkach i wykluczając do maksimum snobizm śmiało można stwierdzić na podstawie uzyskanych wyników oraz jednorazowym prześledzeniu rozegranych partii, że turniejem „rządziły” dwie młodziusieńkie damy z Dolnego Śląska, czyli nasza Wiktoria Śmietańska oraz Aleksandra Pastuszka z Wratislavii Wrocław jednocześnie wzorowa uczennica SP-50. Wiktoria oprócz zwycięstwa ze 100% wynikiem wywalczyła normę na kat. pierwszą i wraz z czwórką koleżanek uzyskały awans do przyszłorocznych Finałów Mistrzostw Polski do lat 10. Pozostałe polonistki zajęły następujące miejsca: 20. Aleksandra Pawicka z 5 pkt. 31. Laura Najdecka z 4 pkt. 36. Amanda Najdecka również z 4 pkt. W grupie chłopców grało 96 osób i po trzech rundach nie było jednoznaczności co do faworyta zmagań. Wytworzyła się grupa dwunastu młodych wilczków, której łącznie do szóstej rundy przewodził nasz Błażej Grot z max. ilością punktów. Kolejny nasz Tymon Jaworski ze stratą 1/2 p. Pozostali posiadali straty 1 lub 1,5 pkt. W siódmej feralnej rundzie dochodzi do derbów. Przegrywa Błażej. Przegrywa dalsze dwie rundy i ląduje na 11 miejscu. Może być szczególnie przykro bo mając max. pkt. i ogromny zasób w Bucholzu w naiwny sposób uciekają mu punkty. Tymon idzie w ślady Błażeja i przegrywa dwie ostatnie rundy i zajmuje siódme miejsce. Na osłodę Tymon zdobywa drugą kategorię, co także mocno cieszy. Pozostali nasi koledzy uplasowali się na następujących pozycjach: 36. Varriale Janfranco 52. Filip Pawicki 66. Szymon Czapliński. Popularne powiedzenie przyrzekamy poprawę w tym roczniku dotyczy wyłącznie Filipa Pawickiego, Laury i Amandy Najdeckich.