Od 9 września do 4 października w rosyjskim mieście  Chanty-Mansyjsk, nazywanym bramą Syberii, zostaną rozegrane zawody szachowe o Puchar Świata, w których weźmie udział dwoje zawodników Polonii Wrocław.

Puchar Świata CO i JAK?

Zanim przybliżę sylwetki naszych zawodników opisze trochę same zawody. Puchar Świata pierwszy został rozegrany w 2000 roku. Obecnie w pucharze bierze udział 128 zawodników. Jak sama nazwa wskazuje przegrany odpada, także liczba zawodników po każdej rundzie zmniejsza się o połowę.

Przewiduje się  rozgrywanie na każdym etapie pucharu dwóch partii szachów klasycznych (wyjątkiem jest finał, w którym mają być cztery pojedynki) szachów klasycznych. Do kolejnego etapu przechodzi zawodnik, który zdobędzie co najmniej 1,5 punktu. W  przypadku remisu obowiązują dogrywki w formie dwumeczu tempem szachów szybkich (25 minut na partię  plus 10 sekund). Jeżeli i  to nie wyłoni zawodnika, który przejdzie do kolejnego etapu, to zawodnicy przystąpią do kolejnego dwumeczu. Tym razem tempo zostanie skrócone (10 minut plus 10 sekund ). W przypadku kolejnego remisu w meczu rozegrane zostaną dwie partie szachów blitza (5 minut plus 3 sekundy ). Najciekawiej robi się kiedy te dwie partie nie przyniosą rozstrzygnięcia. Zawodnicy rozegrają wówczas ostatnią partię w „Armagedonie”, w której białe otrzymują 5 minut przeciwko 4 minutom czarnych (po 60 posunięciach obaj gracze otrzymywać będą dodatkowy bonus w postaci 2 sekund na posunięcie). Zawodnik grający czarnym kolorem musi „tylko zremisować”, by awansować do kolejnej rundy.

Nagrody

Dwoje zawodników, którzy dotrą do finału czeka nagroda w postaci wstępu do turnieju kandydatów. Z turnieju tego wyłoniony zostanie pretendent do meczu o szachową koronę z obecnym Mistrzem Świata, Magnusem Carlsenem.

Pula nagród w całym Pucharze Świata wynosi 1 milion 600 tysięcy dolarów. Zwycięzca otrzymuje 110 tysięcy. Ciekawostką jest fakt, iż po odpadnięciu już z pierwszego etapu rozgrywek zawodnik na pocieszenie otrzymuje 6 tysięcy dolarów. Pula ta rośnie z każdym etapem.

Nasze gwiazdy

W zawodach nie mogło zabraknąć kapitana naszej srebrnej drużyny Votum SA Polonii Wrocław Mateusza Bartla. Mateusz to doświadczony zawodnik, kilkukrotny złoty medalista Mistrzostw Polski. Sześciokrotnie reprezentował Polskę na Olimpiadzie szachowej.  Chanty-Mansyjsk jest dla niego szczęśliwy. W 2010 roku wywalczył na olimpiadzie  indywidualnie złoty medal. W 2017 roku zdobył brąz, wraz z drużyną w Drużynowych Mistrzostwach Świata.   Jedne i drugie zawody odbyły się właśnie w tym syberyjskim mieście.

Kolejnym zawodnikiem, który będzie startować w Pucharze Świata jest Pentala Harikrishna. Od niedawna nasz klubowy kolega. Sympatyczny trzydziestotrzyletni zawodnik z Indii, na co dzień mieszkający za naszą południową granicą w Pradze. W znacznym stopniu przyczynił się do zdobycia przez naszą drużynę srebrnego medalu w polskiej Ekstralidze. Pentala Harikrishna jest zawodnikiem ze światowej czołówki, drugim zawodnikiem Indii (po Anandzie) posiadający obecnie ranking live 2755!!

W zawodach weźmie udział jeszcze troje zawodników z Polski Będzie to Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyń), Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) oraz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski)

Transmisję z partii można śledzić tutaj >>>PUCHAR ŚWIATA<<<

Zaparaszamy do kibicowania

BiałeCzarne
Rodshtein Maxim (ISR)
Bartel Mateusz (POL)
Harikrishna Pentala (IND)Gonzalez Vidal Yuri (CUB)
Wojtaszek Radoslaw (POL)Christiansen Johan-Sebastian (NOR)
Duda Jan-Krzysztof (POL)Henriquez Villagra Cristobal (CHL)
Piorun Kacper (POL)Abasov Nijat (AZE)