W pierwszej rundzie Pucharu Świata w szachach w Khanty-Mansiysku zagrało dwóch zawodników drużyny Votum SA Polonia Wrocław, którzy jeszcze tydzień temu reprezentowali nasz klub na Ekstralidze szachowej.  Pentala Harikhrisna w swojej partii z zawodnikiem z Kuby Gonzalezem Vidal był zdecydowanym faworytem. Pewnie wygrał mecz 2-0 i już w środę mógł się cieszyć z awansu do kolejnej rundy. Drugi z naszych zawodników Mateusz Bartel zmierzył się z wyżej notowanym zawodnikiem z Izraela Maximem Rodsteinem. W pierwszym dniu musiał uznać wyższość swojego rywala. W drugim zagrała bardzo dynamiczne szachy. Mateusz by doprowadzić do dogrywki musiał swoją partię wygrać, jednak to w końcu przeciwnik ostatecznie uzyskał przewagę i zgodził się na remis. Maximowi  zapewniło to awans do kolejnej rundy. Niestety Mateusz wraca do domu.

W pierwszej rundzie zobaczyliśmy jeszcze trzech innych Polaków.  Jan-Krzysztof Dudę oraz Radosław Wojtaszka, którzy legitymują się rankingami ponad 2700, oraz Kacpra Pioruna. Janek  jako jedyny awansował do drugiej rundy, w której zmierzy się z arcymistrzem pochodzącym z Izraela Tamirem Nabaty.

Dużą niespodzianką była natomiast dwukrotna porażka najlepszego polskiego szachisty Radosława Wojtaszka z niżej notowanym zawodnikiem z Norwegii Johanem-Sebastianem Christiansenem. Młody zawodnik z kraju wikingów w pierwszej partii grając czarnym kolorem uzyskał przewagę, którą zamienił na cały punkt.  W drugie partii Radek musiał grać czarnym kolorem i wygrać. Jak to zwykle bywa, zamiast zadowolić się w pewnym momencie remisem, musiał „przeginać” i ostatecznie przegrał.

W kolejnych rundach będziemy trzymać kciuki za Pentalę oraz Jana!!

Transmisję z partii można śledzić tutaj >>>PUCHAR ŚWIATA<<<

Zaparaszamy do kibicowania