Kolejny Wrocławski Festiwal Szachowy dobiegł końca. – Od 20 czerwca do 5 lipca w naszych turniejach rywalizowało ponad 160 zawodników z kilku krajów – podsumowuje dyrektor Polonii Artur Czyż. Ostatnim akcentem WFSz był IX Międzynarodowy Turniej Klubu Polonia Wrocław. W turnieju open zwyciężył Mirosław Grabarczyk, a kołowy turniej arcymistrzowski wygrał zawodnik Polonii Daniel Sadzikowski!

W turnieju open wystartowało aż 70 zawodników. Niespodzianki jednak nie było – zwyciężył otwierający listę zgłoszeń arcymistrz Mirosław Grabarczyk, choć o wygraną walczył do ostatniej rundy. – Każdy turniej rządzi się swoimi prawami i nie zawsze wygrywa zawodnik rozstawiony z pierwszym numerem. Choć akurat teraz tak się stało i bardzo się z tego cieszę – powiedział zwycięzca. Drugie miejsce zajął Paweł Weichhold, a trzecie Jerzy Kubień – obaj zdobyli po 6,5 pkt. – o punkt mniej od zwycięzcy. Tuż za podium uplasował się serbski arcymistrz Stefan Djuric, który także zdobył 6,5 pkt., ale miał słabszą punktację pomocniczą. Najlepsza wśród kobiet w klasyfikacji open była Dominika Starczewska. Warto odnotować bardzo dobrą grę juniora Polonii Wrocław Przemysława Piotrowskiego, który zdobył 6 pkt. i wygrał klasyfikację zawodników do lat 16, a w klasyfikacji ogólnej był 6. Najlepsza wśród kobiet do lat 16 była także juniorka Polonii Aleksandra Dadełło. Przyznano także nagrody dodatkowe – z rankingiem do 2000 wśród mężczyzn najlepszy był Wojciech Koszkul, a wśród kobiet Honorata Kucharska. Natomiast z rankingiem do 1700 najlepszy był Mateusz Kowalczyk.

WYNIKI TURNIEJU OPEN

Sporo emocji wzbudziła rywalizacja w turnieju arcymistrzowskim, który rozgrywany był systemem kołowym. Tu także rywalizacja o miano najlepszego zawodnika turnieju trwała do ostatniej rundy. Zwycięsko wyszedł z niej młody zawodnik Polonii Daniel Sadzikowski, który choć posiada obecnie tytuł mistrza międzynarodowego, to w pokonanym polu zostawił kilku arcymistrzów! – Cieszę się z wygranej, ale spodziewałem się, że osiągnę lepszy wynik punktowy i wypełnię normę na tytuł arcymistrzowski. Niestety, tego celu nie udało się zrealizować – zabrakło punktu – powiedział Daniel, który zdobył 6 pkt. w 9 rundach. Drugie miejsce zajął ukraiński arcymistrz Vladimir Malaniuk, a trzecie kolejny zawodnik Polonii Piotr Dobrowolski – obaj uzyskali po 5,5 pkt.).