Weekend szachowy w Katowicach!

Już dzisiaj rozpoczyna się jeden z najciekawszych weekendów szachowych w kraju a nawet Europie! W Katowicach trwa Katowicki Festiwal Szachowy, w którego skład wchodzą dwie kołówki, Mistrzostwa Polski w Blitzu oraz największe wydarzenie – Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Kołówki

Turnieje kołowe dzisiaj się zakończą i realne szanse na osiągnięcie norm mają Alicja Śliwicka oraz Dawid Czerw. Obydwoje muszą wygrać swoje partie, ale idzie im świetnie, więc na pewno są w stanie to zrobić. Ostatnia runda dziś, w piątek, o 10:00.

Mistrzostwa Polski w Blitzu

Dziś po południu odbywają się MP w Blitzu, a jutro po południu Drużynowe MP w Blitzu. W grupie kobiet liderką rankingową jest Klaudia Kulon i gra także zawodniczka z naszego klubu – Agnieszka Dmochowska. U panów mamy aż 246 zawodników i pierwszy numer ma gwiazda polskich szachów – Radosław Wojtaszek.

W tej grupie zagra aż 8 Polonistów, a najwyżej rozstawieni są Mateusz Bartel, Kamil Stachowiak i Oskar Wieczorek.

Będzie także komentarz na żywo, który będę miała przyjemność poprowadzić ja 😉 . W turnieju Indywidualnym dołączy do mnie znany streamer szachowy Kacper Polok a w Drużynowym arcymistrz Bartek Heberla.

Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Głównym turniejem weekendu jest Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Jest to turniej, mający na celu uczcić relacje polsko-węgierskie, głównie pomiędzy Katowicami oraz węgierskim miastem Miszkolc. Obydwa miasta są partnerami turnieju.

W tym roku do zawodów zgłosiło się ponad 900 zawodników, więc łącznie z MP ilość szachistów w Katowicach w ten weekend może przekroczyć 1000!

Ten turniej to naprawdę wydarzenie dla wszystkich – będzie sześć grup, jedna grupa główna oraz pięć grup dla juniorów. Do najsilniejszej grupie zgłosiło się 20 arcymistrzów! Jednak nie tylko ilość silnych graczy robi wrażenie, ale to w jaki sposób organizatorzy starają się, aby turniej był tak atrakcyjny dla młodych zawodników oraz rodziców.

Dzieci mają okazję spotkać prawdziwych Mistrzów a nawet z nimi porozmawiać:

Dostać autografy od medalistek Olimpijskich:

Zamienić się w różne istoty 😉

I po prostu bawić się! 😉

„Jak szachy pomagają w biznesie?”

Turniej zawsze zorganizowany jest w naprawdę profesjonalny sposób i w tym roku również na gości czeka wiele dodatkowych atrakcji. W sobotę odbędzie się panel dyskusyjny, który poprowadzi dyrektor turnieju Łukasz Turlej z Jackiem Gdańskim i Grzegorzem Masternakiem. Tematem będzie coraz popularniejsze pytanie “Jak szachy pomagają w biznesie?”. To powinno być naprawdę ciekawe i to dla wszystkich, od zawodników, po trenerów i rodziców!

Śledźcie na żywo naszych zawodników oraz turniej!

A to nie wszystko co zostało zaplanowane, dlatego zachęcam do odwiedzin strony oraz wydarzenia na Facebooku, żeby śledzić na żywo to jedno z największych wydarzeń szachowych w kraju!

Strona turnieju: http://chesscup.com.pl/pl/

Zdjęcia: K. Bartnik oraz M. Walusza