Zapraszamy do zapoznania się z dużą analizą wydarzeń z rund 2-3 na Olimpiadzie w wykonaniu naszych ekip, której dokonała „Okiem arcymistrzyni” Iweta Rajlich.

Baku Runda 2 szachowym okiem

W rundzie drugiej Polacy zdobyli 7,5 z 8 partii. Wynik cieszy. Panowie grali bardzo pewnie i przekonująco. Ładną technicznie partie rozegrał Wojtaszek, który wygrał z bardzo silnym przeciwnikiem – arcymistrzem z rankingiem 2650. U Pań na pierwszej desce Monika Soćko zremisowała, ale i Klaudia i Mariola wygrały w końcówkach, że tak to ujmę ledwo i po grubych błędach przeciwniczek.

Partie z małym komentarzem poniżej. Mówię Szachy!

Partie Panów z 2 rundy:

Partie Pań z 2 rundy:

Trudna runda 3

Nie tylko dla Polaków, którzy ulegli Kubie 2,5 do 1,5 i dla Polek, które przegrały z najsilniejszymi zawodniczkami gospodarzy 2,5 do 1,5. Chinki wraz z Hou Yifan zremisowały z Wietnamkami. A Węgrzy dostali aż 3:1 od zawodników Azerbejdżanu! W tym miejscu warto też przypomnieć sensacyjną przegraną z drugiej rundy mocnych Gruzinek z zespołem Filipin!

Z ciekawostek: w drużynie (uwaga kobiecej) Szwecji gra Arcymistrz Pia Cramling, którą zwykle widzieliśmy, ale wspierającą drużynę męską swojego kraju. Była Polska Arcymistrzyni Joanna Worek zmieniła federacje i reprezentuje w Baku naszych sąsiadów Czechów. Dodatkowo, ale już z tych kontrowersyjnych ciekawostek Olimpijskich: chyba znowu szykuje się jakaś afera toaletowa, bo sporo kapitanów podpisało petycje, aby znieść przepis ustanowiony niedawno przed FIDE, a wymagający od graczy pytania sędziów, czy mogą skorzysta z toalety. więcej o tym na:

https://chess24.com/en/read/news/olympiad-protest-at-anti-cheating-toilet-rule

Partie z 3 rundy z małym komentarzem poniżej.
Co się działo na deskach – dlaczego poprzegrywaliśmy mecze?

No nic – walczymy dalej i nie płaczemy nad rozlanym mlekiem, bo runda 3 to już historia! Dziś dobrze, by było wygrać z Australią i Czarnogórą.

Mowie SZACHY i zapraszam do materiału w pgn.!

Partie Panów z 3 rundy:

Partie Pań z 3 rundy:

Iweta Rajlich

Poprzednie analizy:

Analiza 1 rundy – TUTAJ