Wspaniale zakończyły się dla Polek zmagania na Olimpiadzie Szachowej. Nasze Panie zdobyły srebro, a jak do tego doszło analizuje „Okiem arcymistrzyni” Iweta Rajlich. Zapraszamy do zapoznania się z analizą partii Polek z rundy 10 i 11!

Baku, Runda 10 i 11 były rundami, które zapadną na dłuuuugo w pamięci zawodniczkom, trenerowi Matlakowi i kibicom. Runda 10 Polska – Chiny na pierwszym stole, mecz w zasadzie o złoto, mecz w którym Polki miały swoje spore szanse na pokonanie słynnych Chinek, pierwszy raz w historii. Runda 11, w której aby zdobyć medal trzeba wygrać z dość silnymi Węgierkami… i wreszcie wysoka, bo aż 3,5 do 0,5 wygrana i srebrny medal Olimpijski. Trzeba było na niego Monice Soćko i Markowi Matlakowi, czekać aż 14 lat (w Bled w 2002 był brąz, też wywalczony w ostatniej rundzie). Łzy szczecią i radości na sali gry. Ogromne wzruszenie. Niezapomniane chwile zwycięstwa.

14364631_10154584180287835_8644995951410433649_n

Polki z trenerem na drugim stopniu podium, zdjęcie: PZSzach

Pgn z dwóch niezapomnianych rund z małym komentarzem poniżej. Ogromne i serdeczne gratulacje. Dziewczyny zapisałyście się w Historii!

Baku Runda 10 szachowym okiem

W rundzie 10 Polski przegrały z Chinami 1,5 do 2,5, Przyznam, że Polska reprezentacja jeszcze nigdy nie osiągnęła remisu czy wygranej z reprezentacją Chin, tym razem było blisko. Jolanta Zawadzka wygrała dość pewnie, Karina Szczepkowska miała ogromną przewagę, ale zabrakło techniki, Monika Soćko, zamiast wziąć pionka, niestety go podstawiła, na czwartej szachownicy zaś Klaudia i jej przeciwniczka wymieniały się kurtuazyjnie znakami zapytania. Ugranie 1,5 punktu w tym meczu jest wynikiem niezłym, acz sądząc po pozycjach, niedającym satysfakcji. Było blisko ugrać więcej z tego meczu. Choć Polki straciły szanse na złoto to jednak zachowują wciąż wysokie szanse na srebro lub brąz dzieląc miejsce 3-8 i mając bardzo wysokie punkty pomocnicze. W ostatniej rundzie mecz o medal Polska-Węgry i mecz o złoto Chiny- Rosja. Poniżej emocjonujący mecz z Chinami w pgn z komentarzem.

Baku Runda 11 szachowym okiem

Iweta Rajlich

Poprzednie analizy:

Analiza 1 rundy – TUTAJ
Analiza 2-3 rundy – TUTAJ
Analiza 4-5 rundy – TUTAJ
Analiza 6 rundy – TUTAJ
Analiza 7 rundy – TUTAJ
Analiza 8 rundy TUTAJ
Analiza 9 rundy – TUTAJ