Po dniu przerwy Magnus Carlsen i Sergey Karjakin powrócili do walki o tytuł Mistrza Świata. Za nami partia numer 3, która po niemal 7 godzinach zakończyła się remisem. Zapraszamy do zapoznania się z analizą partii w wykonaniu Iwety Rajlich!

cxrilx5veaehbnv-jpg-small

Uścisk dłoni na zakończenie III partii meczu! fot: twitter

Dobre strony Carlsena i Karjakina

Po debiucie Karjakin wyrównuje grę dość łatwo, ponieważ Carlsen nie zdecydował się dopuścić do słynnej z wielu meczów o Mistrzostwo Świata Berlińskiej ściany. Łatwe wyrównanie zdaje się uśpiło Karjakina, bo w symetrycznej równej końcówce podstawił bez niedoczasu pionka. Potem Carlsen długo i jak to tylko on potrafi, “torturował” przeciwnika jednak Karjakin dobrze się broni. Obronę ułatwia mu fakt, że na szachownicy pozostało mało pionków i to że jest w doskonałej kondycji fizycznej. Na forach co przytomniejsi i mniej wpatrzeni w oceny komputera szachiści pisali coś w tym stylu: z pustego i Carlsen nie wyciśnie – za mało pionków. Przecież Karjakin nie przegra końcówki wieża i skoczek na wieże!

Na uwagę zasługuję  to, że  w mediach i to tych “głównego nurtu” pojawił się artykuł o Mistrzostwach świata!

CBS poranne wiadomości: http://www.cbsnews.com/news/world-chess-champion-magnus-carlsen-defends-his-title/

Zapraszam do rzucenia okiem na najważniejsze fragmenty (tak zwane kluczowe momenty) partii Carlsen – Karjakin z rundy 3 Meczu o Mistrzostwo Świata.

Analiza partii 1 TUTAJ
Analiza partii 2 – TUTAJ

Iweta Rajlich - Mistrzyni świata juniorek (1992). Ma pięć medali mistrzostw Europy (trzy tytuły mistrzyni Europy) oraz siedem złotych medali mistrzostw Polski. W 1994 roku, jako trzynastolatka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 20 lat. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: siedmiokrotnie na olimpiadach szachowych dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata, siedmiokrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy. Arcymistrzyni.Iweta Rajlich