Po dniu wolnym broniący tytułu mistrzowskiego Magnus Carlsen jak i pretendent Sergey Karjakin powrócili do walki o prymat na Świecie. Dziewiąta partia meczu zakończyła się remisem i to bardziej Mistrz Świata powinien cieszyć się z takiego rezultatu! Zapraszamy do analizy Iwety Rajlich!

game-9-cartoon-small

źródło: chess24.com

Match Point!

4,5 do 3,5 na 4 partie do końca. Prowadzi pretendent do tytułu Mistrza Świata Rosjanin Sergey Karjakin.Po długiej teoretycznej bitwie debiutowej dochodzi do pozycji gdzie białe ma pionka więcej a czarne z uwagi na zepsutą strukturę białych pionków rekompensatę. Przy idealnej grze powinien być remis. Jednak komentatorzy podkreślają, że białymi tą pozycje z pionkiem więcej gra się o niebo łatwiej. Czyli to czarne musi uważać i pilnować remisu. W jednym momencie w tej partii, po ruchu Carlsena 38…Se7, Sergey Karjakin mógł zagrać Hb3 i to prawdopodobnie dałoby mu wygraną w partii i pewnie i w meczu!

Poniżej partia i jej kluczowy dla całego meczu moment!

Analiza partii nr 1 TUTAJ
Analiza partii nr 2 – TUTAJ
Analiza partii nr 3 – TUTAJ
Analiza partii nr 4 – TUTAJ
Analiza partii nr 5 – TUTAJ
Analiza partii nr 6 – TUTAJ
Analiza partii nr 7 – TUTAJ
Analiza partii nr 8 – TUTAJ

fot. Vladimir Barsky

Iweta Rajlich - Mistrzyni świata juniorek (1992). Ma pięć medali mistrzostw Europy (trzy tytuły mistrzyni Europy) oraz siedem złotych medali mistrzostw Polski. W 1994 roku, jako trzynastolatka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 20 lat. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: siedmiokrotnie na olimpiadach szachowych dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata, siedmiokrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy. Arcymistrzyni.Iweta Rajlich