Piąta partia meczu o Mistrzostwo Świata miała już bardziej wyrównany przebieg niż dwie poprzednie rozgrywki, ale również jak pozostałe cztery partie meczu zakończyła się remisem. Zapraszamy do analizy z Iwetą Rajlich!

game-5-cartoon-article

Obrazek przedstawiający dotychczasowy przebieg meczu 🙂

Piąta partia meczu wydaje mi się być najbardziej wyrównaną partią. Po raz pierwszy w meczu Karjakin miał szanse na przechwycenie inicjjatywy! Po debiucie powstała ostra pozycja z obustronnymi szansami, gdzie obie strony grały ciekawe szachy tocząc spór, a to czy lepiej mieć parę gońców, czy lepszy rozwój i większą przestrzeń. Na uwagę zasługuje wspaniała strategicznie ofiara pionka 42…d4! , po której Karjakin miał duże szanse na atak na króla białych.

Analiza partii nr 1 TUTAJ
Analiza partii nr 2 – TUTAJ
Analiza partii nr 3 – TUTAJ
Analiza partii nr 4 – TUTAJ

Iweta Rajlich - Mistrzyni świata juniorek (1992). Ma pięć medali mistrzostw Europy (trzy tytuły mistrzyni Europy) oraz siedem złotych medali mistrzostw Polski. W 1994 roku, jako trzynastolatka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 20 lat. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: siedmiokrotnie na olimpiadach szachowych dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata, siedmiokrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy. Arcymistrzyni.Iweta Rajlich