Niedługo prowadzeniem w meczu o Mistrzostwo Świata cieszył się Sergey Karjakin! W 10 partii meczu pretendent musiał uznać wyższość Mistrza Świata i na 2 partie przed zakończeniem meczu mamy remis! Jak Norweg wygrał partie analizuje Iweta Rajlich!

Bogini Szachów Caissa uśmiecha się znów do Carlsena

W partii 10 grając Karjakin, przeoczył remisową możliwość i to dwa ruchy pod rząd! Oj, będzie mu się to śniło po nocy! Remis w tej partii byłby dla Karjakina bardzo dobrym wynikiem pozwalającym mu zachować na dwie rundy przed końcem jednopunktową przewagę! Przez to okropne taktyczne przeoczenie (20…S:f2! i 21….S:f2) musiał on bronić, najpierw gorszej a potem dużo gorszej, końcówki. Carlsen zaś słynie z torturowania, w takich końcówkach technicznych, swoich przeciwników. Bardzo systematycznie i cierpliwie stawiał on Karjakinowi coraz to nowe problemy, przełamując w okolicy ruchu 60 jego obronę. Stan meczu na dwie rundy przed końcem remis! Jednak to Karjakin ubolewa teraz nad swoimi niewykorzystanymi szansami z dwóch ostatnich rund! Carlsen cieszy się zaś, że Caissa się do niego znów uśmiecha.

magnus-smile-again

fot. Vladimir Barsky

Take przeżywanie swoich błędów, o których nie jest prosto zapomnieć zabiera zaś energię! Nie wróży to dobrej grze Karjakina w dwóch ostatnich decydujących partiach!

Analiza partii nr 1 TUTAJ
Analiza partii nr 2 – TUTAJ
Analiza partii nr 3 – TUTAJ
Analiza partii nr 4 – TUTAJ
Analiza partii nr 5 – TUTAJ
Analiza partii nr 6 – TUTAJ
Analiza partii nr 7 – TUTAJ
Analiza partii nr 8 – TUTAJ
Analiza partii nr 9 – TUTAJ

Iweta Rajlich - Mistrzyni świata juniorek (1992). Ma pięć medali mistrzostw Europy (trzy tytuły mistrzyni Europy) oraz siedem złotych medali mistrzostw Polski. W 1994 roku, jako trzynastolatka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 20 lat. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: siedmiokrotnie na olimpiadach szachowych dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata, siedmiokrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy. Arcymistrzyni.Iweta Rajlich