Zapraszamy do zapoznania się ze spostrzeżeniami przygotowanymi przez instruktora Michała Mamczara z wyników osiąganych przez naszych juniorów w minione wakacje i na początku roku szkolnego!

Sprawozdanie Pana Michała Mamczara:

08/09.07.2017 r. MeltLife Warsaw Najdorf Chess Festival gr. „D” roczniki 2007-2010

Tradycyjny bo już siedemnasty z rzędu silny turniej rozgrywany w Warszawie. Tempo również zadowalające opiekunów oraz młodzież bo P60. We wspomnianej grupie wystartowała czwórka naszych dzieci. Najsolidniej spisywał się Błażej Grot, który w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce, osiemnaste miejsce zajęła Julia Salamon, trzydzieste drugie Mikołaj Grobelny. W swoich grupach wiekowych Błażej był drugi, również na drugim miejscu sklasyfikowano Mikołaja Grobelnego, Julcia zaś była ósma w roczniku 2008, a jako dziewczynka również zajęła drugą pozycję. Moim skromnym zdaniem nasi najmłodsi reprezentanci mogą być zadowoleni z występu w Warszawie.

16.07.2017 r. VIII Młodzieżowy Turniej Szachowy, Lato 2017, Powiat

Jeśli spojrzymy na numerację omawianego turnieju, to muszę stwierdzić, że był, to trzeci turniej dość ciekawie obsadzony. Była frekwencja oraz odpowiednia siła gry. W imprezie grała trójka naszych reprezentantów i tak najlepiej zaprezentował się Marek Madej zajmując piąte miejsce. Również doskonale 21 miejsce zajęła Wiktoria Śmietańska z dorobkiem 5 pkt. Natomiast Maja Wieczorek uzbierała 3 pkt oraz uzyskała ranking turnieju 1380.

06-08.08.2017 r. Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich we wszystkich kategoriach wiekowych

Wyjątkowo duża impreza szachowa, bowiem wystartowało aż 1074 uczestników. Z naszego Klubu wzięło udział w mistrzostwach pięćdziesiąt jeden osób.

W grupie D08 – grało 52 najmłodszych szachistek w tym czwórka polonistek. Po bezpardonowej walce bo tak w istocie trzeba nazwać przebieg zmagań czołówki krajowej dziewczynek rzutem na tzw. taśmę pierwszeństwo i złoty medal uzyskała nasza młodziutka dama Wiktoria Śmietańska. Doskonałe siódme miejsce zajęła Laura Najdecka i niezłe 27 miejsce Maja Wieczorek, a trzydzieste pierwsze Amanda Najdecka. Brawo przemiłe panieneczki.

W grupie C08 – grało niemal dwukrotnie więcej chłopców niż rówieśniczek w tym piątka polonistów. Najwyżej i na doskonałych miejscach uplasowali się: 6. Filip Pawicki 11. Mikołaj Grobelny. Pozostali zaś: 53. Nagły Krzysztof 56, Bartek Grot 65. Krystian Piechocki z 50% wynikiem.

Grupa D10 – w której grało 86 dziewczynek w tym trójka polonistek, a ich miejsca w końcowej tabeli przedstawiają się następująco: 6. Magdalena Pawicka 15. Julia Salamon 61. Pawicka Aleksandra.

Grupa C10Chłopców grało rekordowo dużo bo aż 149 w tym ośmiu polonistów. Dzięki waleczności na czwartym i piątym miejscu uplasowali się Marek Madej i Błażej Grot. Niezłe pozycje pozajmowali 25. Tymon Jaworski 35. Filip Nowak. Pozostali koledzy odrobinę pogubili się, być może z braku doświadczenia i pozajmowali miejsca następujące: 42. Piotrek Osada 44. Nagły Wojciech 75. Kułtucki Kamil 101. Grzesio Latacz, 117. Raczek Krzysztof 135. Zimny Jakub.

Grupa D12 – grających 75 dziewcząt w tym sześć polonistek. Brązową medalistką została Anna Krzyżosiak. Gratulacje i wielkie dzięki sympatyczna blondyneczko. Dobrą lokatę, bo osiemnastą, uzyskała Marta Krzyżosiak. Pozostałe miejsca naszych pań, to: 25. Dobromiły Szewc, 34. Martyny Jędrzejko 50. Sandry Najdeckiej 71. Małgorzaty Nagły.

Grupa C12 – w której grających było 139 w tym siedmiu polonistów, a oto ich miejsca w końcowej tabeli turnieju: 16. Jakub Luberański; 29. Adam Halhoul; 32. Piotr Madajczak; 42. Topoła Rafał; 95. Osiakow Sebastian; 100. Piechocki Karol; 105. Dawgiel Bartosz.

Grupa D14 – gdzie grających było 61 panien w tym jedna polonistka i jedna z faworytek do medali. Życie od czasu do czasu płata figle i Madzia Harazińska choć miejsce uzyskała dobre, bo ósme, to jednak do medalu trochę zabrakło. Być może w tego rodzaju imprezie nie wypadało nie wystartować miejsce zaś było rzeczą mimo wszystko wtórną.

Grupa C14 – w której grało 123 kawalerów w tym dwóch polonistów. Wysokie siódme miejsce zajął Maciej Czopor. Nieco oddalone bo trzydzieste zajął Michał Fiedorek ale z dobrym 59% wynikiem.

Grupa D16 – Grających pięćdziesiąt dziewcząt w tym nasza Agata Dwilewicz, która zajęła dwudzieste pierwsze miejsce z 59% wynikiem.

Grupa C16 – Grających 77 osób w tym czterech polonistów. Jak zwykle Szymon Gumularz musiał jeden z medali wywalczyć. Zdobył brąz. Pozostali koledzy zajęli miejsca następujące: 24. Adam Kawałko; 43. Pokusiński Antoni; 55. Madajczak Jakub; 60. Żerebiec Maurycy.

Grupa D18 – w której grało 34 starszych juniorek w tym nasza Katarzyna Dwilewicz, która zajęła dobre dziewiąte miejsce.

08/09.08.2017 r. Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, Wrocław

Tak to była w dalszym ciągu duża impreza szachowa minimalnie pomniejszonym składzie bowiem część rodzicieli oraz niektórzy szkoleniowcy nie są zwolennikami szachów błyskawicznych wśród najmłodszych. Ponieważ osobiście nie zachwycam się tego typu grą, ale w pewnym stopniu toleruję, szczególnie u starszaków, stąd nie mogę pominąć dobrych wyników uzyskanych przecież na Mistrzostwach Polski. I tak:

C086. Filip Pawicki; 17. Grobelny Mikołaj
D08 – Złoto zdobyła waleczna Wiktoria Śmietańska. Gratulacje! Dwudziesta była Maja Wieczorek.
D10 – Brązowy medal wywalczyła Magdalena Pawicka. Siedemnaste miejsce zajęła Julia Salamon.
C105. Marek Madej 10. Tymon Jaworski i dwunaste miejsce Błażej Grot.
D125. Anna Krzyżosiak; 11. Marta Krzyżosiak
C12 – 19. Luberański Jakub
D14 – Brąz wywalczyła Madzia Harazińska.
C146. Czopor Maciej; 21.Michał Fiedorek.
D16 – Osiemnasta Dwilewicz Agata
C16 – Złoty medal Szymon Gumularz.
D189. Katarzyna Dwilewicz
C1861. Konrad Sierpowicz

10/15.08.2017 r. – 32. Memoriał Mistrza Czesława Błaszczaka, Wrocław

Grupa „A” Smerfy

Startujących w grupie dwanaścioro dzieci w tym czwórka polonistów. Bardzo miła dziatwa, jak oświadczyła pani sędzia. Miło było prowadzić tę grupę. Pierwsza czwórka w końcowej tabeli turnieju rozgrywała swoje partie dość rozważnie. Grupę Smerfów w dobrym stylu wygrał nasz Mikołaj Grobelny i On właśnie dzięki temu pojedzie na otwarte Mistrzostwa Niemiec na koszt organizatora. Gratulujemy zwycięstwa oraz życzymy powodzenia na wspomnianej międzynarodowej imprezie. Czwarte i piąte miejsce zajęli odpowiednio Aleksandra Klintsevich, Krzysztof Nagły. Siódma była Maja Wieczorek.

Grupa „B” młodzicy

Grających 16 osób w tym piątka polonistów. Tę grupę również wygrał polonista Rafał Topoła i to ze 100% wynikiem oraz z pierwszą normą na kategorię centralną. Drugie miejsce zajął Sebastian Osiakow, jednocześnie wywalczył drugą kategorię, przyznać trzeba dość długo oczekiwaną. Na dziesiątym miejscu uplasował się Wojciech Nagły. Jedenasty Kamil Kułtucki, a piętnasta Małgorzata Nagły.

Grupa „C” również młodzicy

Grających jedenastu w tym jeden nasz reprezentant Antoni Pokusiński. Mam przyjemność zakomunikować, że właśnie Antoni również wygrał swoją grupę i nabył uprawnień na pierwszą normę na kategorię centralną. Gratulacje!

10/15.08.2017 r. – Wrocław Open 2017

Wielki Open bowiem grających było 91 osób w tym dwóch GM, MI, m, wielu kandydatów oraz sporo liczącej się młodzieży. Polonistów grało wielu w tym dwunastka naszej młodzieży.. Z wielkim zainteresowaniem śledziłem grę naszych juniorów i przyznaję, że nie zawiodłem się, a dwie miłe osóbki wprawiły mnie w zachwyt. Anna Krzyżosiak zajęła wysokie 22 miejsce z 5,5 pkt i wywalczyła normę kandydacką ( Ruz 2060). Magdalena Pawicka uplasowała się na 37 miejscu z 5 pkt i uzyskanym rankingiem 1860. Jeśli dalszy postęp naszych panien niczym nie zostanie zakłócony, to panna Magdalena Harazińska może być spokojna o następczynie. A może idąc za przykładem inne panny wrzucą kolejny bieg i pojawi się pożyteczne współzawodnictwo. Można być również zadowolonym z występu Jakuba Luberańskiego, bo znalazł się na 39 miejscu z 5 pkt i rankingiem 1989, do pełnego zadowolenia zabrakło drugiej normy na kategorię centralną. Kolejne miejsca naszej młodzieży to: 42. Dytman Radosław; 45. Kawałko Adam; 65. Halhoul Adam; 66. Filip Nowak; 68. Martyna Jędrzejko; 75. Wiktoria Śmietańska; 77. Marta Krzyżosiak; 79.Tymon Jaworski; 87. Filip Pawicki.

04/15.09.2017 r. Mistrzostwa Europy Juniorów we wszystkich kategoriach wiekowych.

W licznej ekipie juniorów na Mistrzostwa Europy w Rumunii znalazło się sześcioro reprezentantów Polonii. Pozwolę sobie podać wyłącznie nazwiska naszych juniorów, którzy brali udział w imprezie, natomiast o przebiegu imprezy i jej częściowe oraz barwne podsumowanie znajdą czytelnicy na stronie Polskiego Związku Szachowego. A oto nasi reprezentanci i ich pozycje w końcowej tabeli mistrzostw.

Do lat ośmiu: 10. Wiktoria Śmietańska z 6 punktami, 85. Pawicki Filip z 3,5 punktami.

Do lat dziesięciu 6. Magdalena Pawicka z 6,5 pkt, 36. miejsce Marek Madej 5,5 pkt.

Do lat osiemnastu: 32. Kamil Nowak z 5 pkt i wreszcie najznakomitsze juniorskie osiągnięcie Katarzyny Dwilewicz. Srebrny medal naszego kontynentu. Serdeczne gratulacje za medal oraz za równą i dojrzałą grę jak donoszą sprawozdawcy. Byłbym niezmiernie rad gdybym mógł zapoznać się z oceną trenerską na podstawie zapisu partii dotyczącą występów naszej młodzieży. Ocena taka nie koniecznie musi być udostępniona ogółowi, ale rodzic powinien otrzymać i to na piśmie. A do tej pory ocenę zamyka się kilkoma zdawkowymi zdaniami w mowie plus pochlebstwo i jedna ostrożna uwaga lub krytyka.

5/16.09.2017 r. 16 Memoriał Kesarovski – Stanchev, Bułgaria.

W turnieju w Słonecznym Brzegu grała czwórka naszych młodszych juniorek. A oto ich miejsca w końcowej tabeli turnieju i zdobycze punktowe:

  • 57. miejsce – Anna Krzyżosiak, 4,5 pkt i + 34 ELO
  • 67. miejsce – Martyna Jędrzejko, 4,5 pkt i + 41 ELO
  • 69. miejsce – Marta Krzyżosiak, 3,5 pkt i + 47 ELO
  • 74. miejsce – Dobromiła Szewc, 3,5 pkt i +109 ELO

09.09.2017 r. Otwarte Mistrzostwa Wrocławia Młodzieży do lat 9,11 i 14. Org. MDK Śródm.

W grupie do lat jedenastu polonistów grało sześcioro z których doskonale wypadł Tymon Jaworski zajmując pewnie pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasował się Adam Halhoul, trzeci był Władysław Nikonenko, piąty Jakub Demski. Pozostali również starali się.

U dziewięciolatków frekwencja była rekordowa. W tym licznym towarzystwie znalazło się jedenaścioro polonistów z tym, że kilkoro naszych reprezentantów, to zaledwie sześciolatkowie. Wyniki naszych dzieci, to: Zwyciężył Wojciech Nagły, drugi był Krzysztof Raczek, trzeci Nagły Krzysztof, czwarty Krystian Piechocki (2011r), Siódma Aleksandra Klintsevisch, jedenasta Maja Wieczorek. Pozostali zgromadzili również sporą ilość punktów.

W roczniku do lat czternastu grała trójka polonistów. Zwyciężył nasz ambitny dziesięciolatek Michał Demski, trzecie miejsce zajął Ilya Nikonenko, szóste miejsce zajął Karol Piechocki

9/10.09.2017 r. Turniej dla dzieci z okazji „Września Jeleniogórskiego”

Na wstępie nie mogę nie donieść że dawnymi czasy był to silny turniej seniorski w którym grali również czołowi juniorzy i co najważniejsze wspaniale organizowany. Tym razem grał nasz Kamil Kułtucki i zajął wysokie piąte miejsce.

9/10.09.2017 r. Otwarte Mistrzostwa Kalisza Juniorów w Szachach Klasycznych.

Grających osiemnaście osób w solidnym składzie w tym nasz Jakub Luberański, który trzeba przyznać z pełnym uznaniem spisał się doskonale zajmując drugie miejsce.

16/17.09.2017r. Oława Autumn Chess Clasik 2017.

Grupa „A” – Turniej najsilniejszy w pakiecie Classik, zwyciężył w nim Jakub Luberański przed Ilyą Nikonenko. Trzecie miejsce zajął Tymon Jaworski.

Grupa „B” – dość liczna w której grała siódemka naszych reprezentantów. Najwięcej radości dla kilku osób sprawiła Sandra Najdecka, grając równo, liczymy że jakościowo nieźle, zajmując drugą lokatę i zdobywając normę na pierwszą kategorię. Szczere gratulacje! Czwarte miejsce zajął Grzesio Latacz, który do tej pory solidnie studiował. Z wielkim zapałem prowadził każdą partię, a zwycięstwa „uciekały”. Mam nadzieję, że od tego momentu Grzegorz „złapał byka za rogi” i nastąpi przełom. Pozostali nasi reprezentanci również dobrze zaprezentowali się ale wyniki odbiegały od założeń.

Grupa „C” – również liczna, a w niej najwyżej uplasował się Krzysio Nagły bo na czwartym miejscu. Szóste miejsce zajęła Laura Najdecka.

W Openie niedzielnym wystartował nasz kursant Jakub Lenik, który wywalczył piątą kategorię. Gratulujemy pierwszego stopnia wtajemniczenia szachowego. W tak doborowym towarzystwie trudno jest zdobyć nawet 30% punktów, a Jakub dokonał tego.

17.09.2017 r. Turniej Czekoladowy w Hetmanie Wrocław

Część dzieci z utęsknieniem czekała na turniej lekki i przyjemny i mający już swoją historię. Grających było osiemnaścioro dzieci w tym szóstka naszej dziatwy. Nie mogło być inaczej żeby nasz Adaś Halhoul nie wygrał tych zmagań. Trzecie miejsce zajął Sebastian Osiakow,dziewiąte miejsce zajęła Aleksandra Klintsevich. Pozostała trójka również uzbierała sporą ilość punktów

23/24.09.2017 r. Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów i Juniorek w Szachach Klasycznych, Żarów

C9 – Najbardziej cieszy w tej kategorii wiekowej rekordowa frekwencja i niezła siła gry. Wśród grających było siedmiu polonistów. Listę startową otwierał nasz Błażej Grot, ale właśnie konkurentów mu nie brakowało, być może dlatego w czasie dekoracji musiał stanąć na trzecim stopniu. Czwarte miejsce zajął Tymon Jaworski, szóste Krzysztof Raczek, dwunaste miejsce Bartek Grot, trzynaste Demski Jakub, trzydzieste drugie (najmłodszy w turnieju) Krystian Piechocki z dorobkiem 3 pkt i wreszcie trzydzieste piąte miejsce Daniel Zimny.

C11 – Doskonała frekwencja (44) i solidna siła gry całej grupy, w tym dobra nasza szóstka. Dobre czwarte miejsce zajął Michał Demski, piąte Filip Nowak, jedenaste Marek Madej, osiemnaste Grzegorz Latacz, dziewiętnaście Kamil Kułtucki i dwudzieste czwarte Zimny Jakub.

C13 – Interesująca grupka młodzieży w składzie dziewiętnastoosobowym w tym czwórka polonistów. Od pierwszej rundy nasz Jakub Luberański wrzucił najwyższy bieg i po czterech rundach posiadał cztery punkty, pozostali koledzy również byli w czołówce. W piątej rundzie doszło do bratobójczej walki Jakuba z Michałem Fiedorkiem. Zwycięstwo przypadło Michałowi. Po tej zadyszce Jakub nabrał powietrza w płuca i wywalczył złoty medal. Michał po wpadce w trzeciej rundzie zebrał siły, wygrał z Kubą i pozostałe partie, ale wystarczyło to tylko do srebrnego medalu. Podium podczas dekoracji opanowane było przez polonistów bo Jakub Dołharz zajął trzecie miejsce. Brawo dla kolegów. Przepraszam i jeszcze jedno Karol Piechocki zajął ósme miejsce.

D9 – Cieszy frekwencja i to, że wszystkie młodziutkie panieneczki, które miały w tym roczniku coś do powiedzenia stawiły się na starcie, na czele z Wiktorią Śmietańską i Julią Salamon. I tak się stało. Złoto wywalczyła Wiktoria, srebro Julia. Czwarte miejsce zajęła Aliaksandra Klintsevich, piąte Laura Najdecka, dziesiąte Maja Wieczorek, osiemnaste Amanda Najdecka.

D11 – W tej grupie mamy tylko jedną reprezentantkę Sandrę Najdecką i liczymy, że powtórzy bardzo dobry wynik sprzed tygodnia z Oławy. Po pierwszym dniu zmagań wszystko wskazuje, że przewidywania mogą się spełnić. Po dwóch dniach walki, możemy powiedzieć, że wynik jest dobry (czwarte miejsce) ale by spełnić marzenia można było stracić jedynie jedna druga punktu.

D13– Ilościowo grupa skromniejsza z dwójką naszych reprezentantek Martyną Jędrzejko oraz Martą Krzyżosiak. Po czterech rundach Marta przypomniała sobie, że na szachownicy potrafi być zadziorą i wychodzi na prowadzenie z kompletem punktów i mając za sobą zwycięskie pojedynki z głównymi rywalkami. Dalej moim skromnym zdaniem powinien być spacerek. I tak się stało Marta z kompletem punktów zdobyła złoty medal a Martyna brązowy medal. Gratulujemy.

Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. I – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. II – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. III – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. IV – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. V – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. VI – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. VII – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. VIII – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. IX – TUTAJ