logo chenai 2013

Remisem zakończyła się w niedzielę druga partia rozgrywanego w Madrasie meczu o szachowe mistrzostwo świata między broniącym tytułu Hindusem Viswanathanem Anandem i Norwegiem Magnusem Carlsenem.

Dzisiejszy pojedynek także zakończył się remisem.

W pierwszej partii arcymistrzowie zgodzili się na remis po 16 posunięciach. Obrońca tytułu był z niego zadowolony. – To był całkiem łatwy pojedynek, zwłaszcza że grałem czarnymi. Czeka nas jeszcze długa droga do przebycia i dziś trudno przepowiedzieć, co się może wydarzyć w 11 kolejnych partiach – skomentował.

Pretendent też nie wyglądał na zmartwionego. – W przeszłości, raz czy dwa zdarzyło mi się z kłopotami uzyskiwać remis, grając białymi, dlatego nie narzekam. Nic się nie stało – powiedział Norweg.

W niedzielę arcymistrzowie, którzy w debiucie wybrali wariant obrony Caro-Kann, zgodzili się na podział punktu po 25 posunięciach. Białymi grał tym razem obrońca tytułu.

Ogień i Woda, Zima i Lato, Biel i Czerń – tak można określić obydwu zawodników. Aktualny Mistrz Świata, który też uważany był za „cudowne dziecko” zmierzy się z liderem listy rankingowej,  nazywanym „Mozartem szachów”, który osiągnął niebotyczny ranking 2870 ELO, a tytuł arcymistrza otrzymał mając 13 lat. Patrząc matematycznie powinien być to mecz do jednej bramki i pod koniec listopada powinniśmy poznać nowego Mistrza Świata z Norwegii. Jednak rankingi nie grają i Magnus musi zdobyć 6,5 pkt z 12 partii, aby cieszyć się z tytułu. Jednak jego przeciwnik łatwo skóry nie sprzeda. Anand znany jest z tytanicznej pracy i świetnego przygotowania debiutowego, czego nie można powiedzieć o Carlsenie. Norweg za to jest uznawany za zawodnika o wielkiej sile gry, którą nadrabia braki teoretyczne.

Norweg jest nadzieją Zachodu na to, że po raz pierwszy od bardzo wielu lat tytuł ten wywędruje ze Wschodu. Niektórzy twierdzą, że Carlsen może stać się szachowym idolem na miarę Bobby’ego Fischera. Dzięki niemu też szachy mogą odzyskać blask. Magazyn „Cosmopolitan” uznał go za jednego ze 100 najseksowniejszych mężczyzn, z kolei tygodnik „Time” umieścił go w gronie w 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

W puli nagród meczu w Madrasie jest 1,85 mln euro, z czego 1,1 mln otrzyma zwycięzca.

Transmisje na żywo – http://chennai2013.fide.com/anand-carlsen-video-with-commentary/