Carlsen-Anand-R8-1Po VIII rundach meczu o Mistrzostwo Świata prowadzi Magnus Carlsen (5-3). Dwie ostatnie partie skończyły się remisami. Dzisiaj dzień przerwy, jutro Carlsen zagra czarnymi.

W poniedziałek arcymistrzowie zgodzili się na podział punktu po 32 posunięciach. Obaj w tym momencie dysponowali hetmanem, gońcem i pięcioma pionami. Po raz kolejny zobaczyliśmy wariant Berliński w partii Hiszpańskiej. We wtorek arcymistrzowie zgodzili się na remis po 33 posunięciach. Pojedynek trwał 70 minut. Co ciekawe Carlsen spędził na cała partię tylko 20 min.

Do 26 listopada zaplanowano 12 rozgrywek, ale mecz zakończy się wtedy, gdy jeden z zawodników zdobędzie 6,5 pkt, Carlsen, by wywalczyć tytuł brakuje więc 1,5 pkt. W przypadku wyniku remisowego czeka ich dogrywka.

W przedmeczowych komentarzach za faworyta meczu powszechnie uważano Magnusa Carlsena. Jako potwierdzenie tej tezy wymieniano jego bezsporną dominację na świecie od prawie 4 lat (na opublikowanych w okresie od stycznia 2010 do listopada 2013 32 listach rankingowych Międzynarodowej Federacji Szachowej, I miejsce 29 razy zajmował Carlsen, natomiast Anand – zaledwie 3 razy), jak również zdecydowanie niższy wiek pretendenta (Carlsen – 22 lata, Anand – 43 lata). Po stronie Ananda przemawiało jego wielkie meczowe doświadczenie: w swojej karierze pięciokrotnie uczestniczył w meczach o mistrzostwo świata, w trzech z nich zwyciężając (był również zwycięzcą dwóch turniejów o mistrzostwo świata, w tym w jednym rozegranym systemem pucharowym). Na tym polu Carlsen jest całkowitym nowicjuszem, bowiem w meczu o mistrzostwo świata uczestniczy po raz pierwszy. Komentatorzy zwracaj również uwagę, że kluczową kwestią może stanowić przedmeczowe przygotowanie obu rywali, zarówno debiutowe, jak i psychologiczne.

Viswanathana Ananda wspiera zespół złożony z czterech arcymistrzów: Pétera Lékó, Surya Ganguly’ego, Sandipana Chandy i Radosława Wojtaszka, natomiast w grupie współpracowników Magnusa Carlsena znaleźli się arcymistrzowie Jon Ludvig Hammer i Laurent Fressinet.