Dzięki udanym startom w drugiej połowie minionego roku Darek Świercz w aktualnym rankingu najlepszych polskich szachistów awansował na drugie miejsce! Zawodnik Polonii Wrocław w wywiadzie dla naszej strony podsumowuje ostatnie starty, a także ujawnia plany startowe na najbliższe miesiące.

Gratuluję bardzo dobrego występu w Katarze! Skąd tak wysoka forma na koniec roku?

DARIUSZ ŚWIERCZ: – Dziękuję bardzo! Myślę, że ta forma jest efektem treningu. Cieszę się, że moja praca zaprocentowała dobrym wynikiem.

Po ostatniej rundzie w Katarze, w której zanotowałeś jedyną przegraną partię w 9 rundach, pozostał mały niedosyt?

– Niedosyt pozostał i to całkiem spory. Przy ewentualnym remisie byłbym w pierwszej dziesiątce, natomiast przegrana zepchnęła mnie na 21 miejsce… Z drugiej strony partia z Ivanchukiem dała mi spory materiał do analizy i wyciągnę wnioski z tej porażki.

Właśnie ta przegrana partia z Ivanchukiem była najtrudniejsza? Czy może szczególnie wspominasz jakieś inne starcie?

– Oczywiście najmilej wspominam starcie z silnym arcymistrzem Antonem Korobovem – wygrane partie najlepiej się wspomina (śmiech). Partia z Ivanchukiem była trudna, ale również pouczająca.

Zyski punktowe sprawiły, że obecnie na liście rankingowej jesteś drugim Polakiem. Zatem miniony rok możesz chyba uznać za udany?

– Jako udane uznałbym drugie półrocze ubiegłego roku. Zyskałem łącznie około 50 punktów rankingowych, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jednakże w pierwszej połowie 2015 roku nie szło mi tak dobrze – ani w Mistrzostwach Polski ani w Mistrzostwach Europy nie zagrałem dobrze, a były to dwa najważniejsze turnieje w roku.

Czy wysokie miejsce w rankingu FIDE oznacza Twój powrót do reprezentacji kraju na duże imprezy międzynarodowe?

– Na chwilę obecną nie myślę o tym. Do Olimpiady Szachowej w Baku jeszcze dużo czasu i skupiam się na treningu i na najbliższych startach.

Jak zatem wyglądają Twoje plany startowe na najbliższe miesiące?

– W dniach 15-17 stycznia zagram w Akademickich Mistrzostwach Polski. Natomiast mój najbliższy długi turniej to Aeroflot, odbywający się w Moskwie w dniach 29.02-11.03. Kolejnym turniejem będą Indywidualne Mistrzostwa Polski. W międzyczasie będę grał też w ligach zagranicznych.