W trzeciej rundzie Drużynowych Mistrzostw Europy obie nasze reprezentacje poniosły porażki.

Takiego obrotu spraw raczej nie mogliśmy się spodziewać. Obie nasze reprezentacje przegrywają w trzeciej rundzie Drużynowych Mistrzostw Europy. Porażki naszych Pań i Panów są tym bardziej bolesne, że nie graliśmy na czołowych szachownicach mistrzostw i przyszło nam walczyć z ekipami z którymi musimy zdobywać pełną pulę. Zacznijmy od Polek, które przegrały po raz pierwszy w tegorocznych mistrzostwach rozgrywanych w Batumi. Lepszą ekipą od naszej reprezentacji okazała się drużyna Węgier. Bardzo szybko przegrała grająca białym kolorem Joanna Majdan, która w 14. posunięciu podstawiła prosty motyw taktyczny. Zaczynając mecz od szybkiego 0-1 nie jest prosto grać. W miarę spokojnie zremisowała Monika Soćko. Po partii ze zmiennym przebiegiem, gdzie obie rywalki miały swoje szanse, remisuje Jolanta Zawdzka. Pozycji „nie dociska” Alicja Śliwicka, tylko remisując i się zrobiło 1,5-2,5 dla Węgierek. Po trzech rundach Polki mają na swoim koncie 3 pkt (zwycięstwo, remis, porażka).

Gorzej sytuacja wygląda u Panów, którzy przegrywają drugi raz z rzędu. Naszymi katami w trzeciej rundzie okazali się Turcy. Szybko czarnym kolorem zremisował Jan Krzysztof Duda. Po partii o bardzo spokojnym przebiegu remisuje Radosław Wojtaszek. Przy wyniki 1-1 przy grze pozostają Kacper Piorun i Jacek Tomczak i obaj przegrywają. Co bardziej niepokojące, w przypadku Kacpra i Jacka, nasi zawodnicy zostali spokojnie ograni przez rywali, co nie wygląda zbyt dobrze patrząc perspektywiczne na dalszy przebieg zawodów. Polacy do tej pory zgromadzili tylko 2 pkt (zwycięstwo, 2 porażki).

W 4. rundzie Polki zagrają z Izraelem, a Polacy z Serbią. Początek rundy o godz. 13:00.

W reprezentacji Grecji drugi raz zagrał zawodnik Polonii Wrocław Dimitrios Mastrovasilis, który zremisował z Contastinem Lupulescu (Rumunia).

Wyniki Polaków – TUTAJ

Wyniki Polek – TUTAJ

fot. Magdalena Błachuta