W Lublinie wystartowały rozgrywki Ekstraligi i I Ligi Juniorów. W obu ligach mamy swoje zespoły!

Ekstraliga Juniorów

Relacja trenera Marcina Tazbira po zwycięskim meczu I rundy Ekstraligi Juniorów:

Dziś rozpoczęliśmy rozgrywki Ekstraligi Juniorów 2021, które wyłonią najlepsze juniorskie drużyny w kraju. W tym zaszczytnym 10-drużynowym gronie walczą i młodzi Poloniści.
Poniżej krótki opis rundy:

Dosyć szczęśliwie wygrywamy na 4 szachownicy – trochę trafiony w debiucie został Błażej Grot, który przeszedł nawet przez przegraną. Nieoczywisty motyw nie został jednak znaleziony przez przeciwnika i nasza 4 deska przejęła inicjatywę i pewnie doszusowała do wygranej końcówki pionkowej. Następnie na 1 desce został podpisany remis – Kuba Luberański również nie najlepiej rozegrał początkową fazę gry i czuć było, że remis na tej szachownicy będzie dla nas dobry Cel został zrealizowany. Bardzo ciekawą partię rozegrał na 2 szachownicy Maciek Czopor, który w iście talowskim nastroju zaczął szarżę na nieprzyjacielskiego monarchę. Podczas partii wydawało się, że biały mógł wyjść z tarapatów obronną ręką, ale łatwo komentuje się stojąc obok szachownicy. Przeciwnik naszego zawodnika nie znalazł optymalnej drogi i Maciek zainkasował cały punkt. Przy prowadzeniu 2,5-0,5 na placu boju pozostali Marek Madej, Magda Harazińska i Wiktoria Śmietańska. Grający na młodszym juniorze Marek bardzo dobrze stanął po debiucie i ciągle powiększał swoją przewagę i w pewnym momencie przyspieszył grę, na co jego przeciwnik nie znalazł recepty. Bardzo przekonujące i ważne zwycięstwo, które oznaczało, że mecz już wygraliśmy, choć dodać należy, iż dziewczęta chciały dotrzymać kroku chłopcom. Ciekawą, żywą partię rozegrała Magda, która po debiucie uzyskała przewagę i do końca partii konsekwentnie ją realizowała. Zgoła odmienny przebieg miała partia na 6 szachownicy. Doświadczona przeciwniczka Wiktorii wybrała rzadziej spotykaną linię w Obronie Caro-Kann, czym wpędziła naszą zawodniczkę w problemy czasowe. Potem Klara Szczotka powiększała swoją przewagę i uzyskała przewagę materialną i wygraną pozycję. Nasza zawodniczka walczyła jednak dzielnie i uzyskała bardzo duże szanse na remis, ale niestety jeden niefrasobliwy ruch i było po herbacie.
Niemniej jednak, wynik 4,5-1,5 z zawsze groźną drużyną z Białegostoku uznać należy za bardzo dobry start i miejmy nadzieję, że to rozpoczęcie serii zwycięstw naszej drużyny.
Ukłony

VOTUM SA Polonia Wrocław – MUKS Stoczek 45 Białystok 4,5 – 1,5

Luberański Jakub – Karolczuk Iwo 1/2
Backiel Hubert – Czopor Maciej 0-1
Madej Marek – Paszkowski Krystian 1-0
Rekuć Patryk – Grot Błażej 0-1
Harazińska Magdalena – Marcińczyk Monika 1-0
Szczotka Klara – Śmietańska Wiktoria 1-0

Serwis turniejowy ligi – TUTAJ
Transmisja partii – TUTAJ

I Liga Juniorów

Relacja trenera Oskara Wieczorka z I rundy I Ligi Juniorów:

W pierwszej rundzie I Ligi zmierzyliśmy się z drużyną z Kalisza. Niestety z przyczyn zdrowotnych w meczu nie mogła zagrać Martyna, w związku z czym wystartowaliśmy z deficytem jednopunktowym. Wszystkie partie zakończyły się wynikiem rezultatywnym. Na pierwszej szachownicy zwyciężył Tymek, który wygrał po długiej technicznej batalii w zamkniętej strukturze wariantu Chigorina partii Hiszpańskiej. Dobrze przygotowany Filip szybko przejął inicjatywę i dzięki serii dokładnych ruchów zdobył przewagę materialną, którą sprawnie zrealizował. Swoją cegiełkę dołożył też drugi Tymek, który po niezbyt dokładnie rozegranym debiucie wykorzystał fatalną podstawkę przeciwnika. Polegli Rafał i Martyna.

DSA Investment Polonia Wrocław – KTS Kalisz 3 – 3

Ochędzan Tymon – Dixa Oskar 1-0
Jędraszek Paweł – Topoła Rafał 1-0
Nowak Filip – Ugorek Kacper 1-0
Jędraszek Michał – Jaworski Tymon 0-1
Jędrzejko Martyna – Barwińska Ewa -/+
Jędrzejewska Zuzanna – Janikowska Wiktoria 1-0

Serwis turniejowy ligi – TUTAJ
Transmisja partii – TUTAJ