Dwa lata temu Polska Kadra Narodowa odniosła historyczny sukces zdobywając medal na Drużynowych Mistrzostwach Świata.  Był to wielki moment dla polskich szachów a także dla kibiców szachowych.

 

W tym roku…Drużyny nie będzie

Ci sami kibice wyczekiwali kolejnej edycji wydarzenia już od kilku tygodni, licząc dni do turnieju. Wczoraj niestety Polski Związek Szachowy opublikował informację, że nie uda się wystawić drużyny na ten turniej. Oczywiście, wywołało to wiele kontrowersji oraz zrodziło wiele pytań.

 

POWODY

Dlaczego jednak taka decyzja została podjęta?

W liście czytamy: “Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) ogłosiła termin rozgrywek zaledwie na jeden miesiąc przed startem i w zupełnie innym czasie niż zazwyczaj (czerwiec).” W dalszej części listu dowiadujemy się, że właśnie z powodu późnego ogłoszenia zawodów polscy czołowi szachiści nie są w stanie wystartować w turnieju, ponieważ mają już inne zobowiązania; Polski Związek Szachowy w trosce o wizerunek swój a także sponsorów nie zdecydował się na wysłanie słabszej drużyny.

 

A to nie wszystko…

Termin Drużynowych Mistrzostw Świata został ogłoszony więcej niż miesiąc przed turniejem, około dwa miesiące. To jednak wciąż bardzo mało i na pewno powoduje organizacyjne komplikacje dla wielu federacji. Jednakże stało się tak dlatego, że od marca do listopada to właśnie Polska miała prawo do organizacji imprezy. Dopiero po rezygnacji Polski, FIDE musiało szukać nowych organizatorów.

 

Za wiele krytyki

Wszystkie wyżej wymienione fakty faktycznie składają się na nieprzyjemną dla polskich szachów sytuację. Ja sama, jako kibic, również z ciekawością czekałam na DMŚ. Jednak uważam, że zrodziło się za wiele krytyki, tam gdzie powinny rodzić się pytania. Każdy z aspektów tej decyzji jest o wiele bardziej skomplikowany niż wydaje się na początku.

Z jednej strony Polska bardzo chciała zorganizować tak prestiżową imprezę jak DMŚ i po dostaniu praw jestem przekonana, że osoby odpowiedzialne starały się bardzo, żeby tak się stało, ale koszta takiego turnieju nie są duże, a nawet wielkie, ale niestety na ten moment kosmiczne jak na polskie realia. Na pewno dodatkowym utrudnieniem była zmiana zarządu Polskiego Związku Szachowego, co samo w sobie, bez oceniania zarządów, sprawia, że pojawia się wiele komplikacji, zwłaszcza przy tak wielkich projektach. Wiele osób zaproponowało udział zdolnych juniorów zamiast najsilniejszych Polaków, ale trzeba pamiętać, że wysłanie drużyny na takie zawody to już są spore koszty. Koszty, które są pokrywane przez sponsorów, którzy w większości (niestety dla długoterminowego rozwoju szachów, ale całkiem zrozumiale) inwestują w szachy, bo chcą być kojarzeni z sukcesem i profesjonalizmem, a nie do końca z wydawaniem pieniędzy w juniorów, którzy najprawdopodobniej zajmą ostatnie miejsce.

 

Rozwiązania?

Sama nie znam wszystkich faktów, więc nie mogę oceniać tej sytuacji. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że osoby, które te fakty znały, podjęły właściwe decyzje 😉

Na pewno należy wyciągnąć wnioski z tej sytuacji na przyszłość i zadbać, by coś takiego się nie powtórzyło, bo niezależnie od powodów – to nie jest dobra sytuacja dla polskich szachów.

Czy jako kibice możemy coś zrobić? Pojawił się nawet pomysł na zrzutkę wszystkich fanów po 10zł na Kadrę Narodową Polski 🙂 Co o tym myślicie, dorzucilibyście się? 🙂 A może macie inne pomysły?

 

Źródła:

  1. http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/11355-bidding-procedure-for-the-world-team-championships-2019.html?fbclid=IwAR3VJxGLsrkciZH6g963KDStB1RqblQw68PIy3cbMnh2NrUlpwCiFlvij_0
  2. https://www.facebook.com/KochamSzachy/photos/a.1449535928593667/2296058197274765/?type=3&theater
  3. http://pzszach.pl/2019/02/11/dms-2019-informacja-zarzadu/
  4. Zdjęcie: Organizatorzy DMŚ 2017