Zakończyły się zmagania szachistów na Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Kosowie. Z Polaków najwyżej uplasował się Radek Wojtaszek, który zajął 6 miejsce.

W ostatniej rundzie Mistrzostw Europy zwycięstwo odniósł Dariusz Świercz, niestety porażkę poniósł Mateusz Bartel, który w ostatnich 4 rundach zdobył zaledwie 0,5 pkt. Porażkę zanotował także Radek Wojtaszek, co ostatecznie skutkowało zajęciem 6 miejsca, Kacper Piorun po remisie uplasował się na 7 pozycji, a Jan-Krzysztof Duda po remisie zawody ukończył na 31 miejsce.

Komentarz Mateusza Bartla do ostatniej rundy Mistrzostw Europy:

[us_testimonial author=”Mateusz Bartel” style=”6″ company=”facebook”]Zakończenie mistrzostw nie przyniosło Polakom zbyt wielu radości. Najgorsze wieści popłynęły z szachownicy Radka, który grał z Gruzinem Dżobawą. Po raz kolejny okazało się, że szachista z Tbilisi ma patent na Polaka i zabrał naszemu graczowi niemal pewne miejsce na podium. Radkowi pozostała satysfkacja z awansu do Pucharu Świata, ale to naprawdę marne pocieszenie w jego przypadku. Dużo lepiej spisał się Kacper Piorun, który dzisiaj walczył na pierwszej desce. Choć większość zawodników na jego miejscu zrobiłaby szybki arcymistrzowski remis, który gwarantował miejsce w premiowanej awansem dwudziestce trójce, to Polak zrobił coś zupełnie innego – poszedł na ogromne komplikacje, próbując wydrzeć punkt liderowi. Sztuka ta nie udała się, ale jako kolega z reprezentacji byłem z Kacpra bardzo dumny – taka postawa to w dzisiejszych czasach rzadkość! Brawo! Do samego końca o awans walczył także Janek, który niestety nie zdołał wykorzystać niezłego kojarzenia i zremisował z grającym z mocno pokojowymi zamiarami niżej notowanym Włochem. Swoją partię wygrał Darek, który co prawda nie miał już szans na awans, ale skończył zawody na +3 i nieco zminimalizował straty rankingowe. Co do mojej partii, to lepiej ją przemilczeć. Niestety, od momentu, kiedy wyskoczyłem na +4 i miałem dobre 5,5 z 7, zupełnie przestałem grać. Moje partie były po prostu słabe, a wyniki zasłużone. Nie wiem, co zawiodło i sprawiło, że nie wytrzymałem tempa turnieju. Na pewno mam materiał do analizy i do wyciągnięcia wniosków.Wszystkim dziękuję za kibicowanie i pozostaje mieć nadzieję, że następnym razem będzie lepiej![/us_testimonial]