Trener Mirosław Perdek o czwartej rundzie Mistrzostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 w wykonaniu naszych zawodników

Zbliża się półmetek zawodów. W 4 rundzie powtórzyliśmy wynik z II rundy, osiągając 6 pkt z 8 partii. Co ciekawe, aż w 7 pojedynkach los przydzielił naszym zawodnikom biały kolor.

Bardzo pewnie atut białego koloru wykorzystali Maciek i Kuba, efektownie pokonując swoich rywali. Obaj z dorobkiem 3,5 pkt dzielą w swoich grupach wiekowych miejsca 1-3. Kuba wybrał ciekawy system 6. h4 w wariancie Najdorfa, natomiast Maciek pokazał jak należy umiejętnie atakować króla przeciwnika. Może nie tak przekonująco, ale również bardzo pewnie powiększyli sobie dorobek punktowy Tymon i Justyna, powoli ogrywając przeciwników.

Michał nie miał łatwego zadania w partii z P.Teclafem (ranking 2507). Był jednak bardzo bliski sprawienia niespodzianki, osiągając po dobrej grze dosyć szybko wygraną pozycje. Ale nie od dzisiaj wiadomo, że najtrudniej jest wygrać wygraną partię, gdyż wtedy często następuje rozluźnienie i łatwo można się zdekoncentrować, a jeśli dodamy do tego niedoczas, to prawdopodobieństwo popełnienia błędu rośnie. Tak niestety stało się. Przeciwnik dostał kontrę, co skwapliwie wykorzystał, pokonując w końcu naszego zawodnika. Szkoda, bo naprawdę Michał w tej partii absolutnie nie zasłużył na porażkę. W partii Rafała sprawdziło się porzekadło: ”wieżówki z pionem więcej są remisowe, natomiast z pionem mniej przegrane”. Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi. Dla formalności tylko poinformuję, że Rafał wygrał. Magda jako jedyna grała dzisiaj czarnym kolorem. W strukturze „scheveningen” przeprowadziła klasyczny przełom w centrum przechwytując inicjatywę , którą w końcówce zamieniła w cały punkt. Piotrek po ciekawej ofierze piona , dostał solidną rekompensatę, niestety partię przegrał.

Partie naszych zawodników (aby wybrać partie, należy nacisnąć pasek nad szachownicą i wtedy powinna wyświetlić się lista z pozostałymi partiami)

Serwis mistrzostw D16 – TUTAJ

Serwis mistrzostw C16 – TUTAJ

Serwis mistrzostw D18 – TUTAJ

Serwis mistrzostw C18 – TUTAJ