Trener Mirosław Perdek o szóstej rundzie Mistrzostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 w wykonaniu naszych zawodników

W dzisiejszej rundzie doszło do derbowego pojedynku polonistów, pomiędzy Rafałem a Tymonem. Pomimo zaskoczenia pos.6. a3 w wariancie Najdorfa, Tymon pewnie rozegrał fazę debiutową zostając w efekcie z pionem więcej, którego pewnie zrealizował w końcówce wieżowej. Jako pierwszy zakończył swoją partię Kuba. Jego przeciwnik w obronie skandynawskiej w 12. pos. połakomił się na pionka, który jak się okazało był „ciężkostrawny”. Cała ta operacja zakończyła się zdobyciem przez Kubę jakości, po czym wygrana była już tylko kwestią czasu.

Przeciwnik Maćka wybrał partię hiszpańska, w której dość szybko powstała struktura charakterystyczna dla obr.królewsko- indyjskiej. Naszemu zawodnikowi udało się opanować kluczowe pole „e4”, co zwykle w tej strukturze daje białym przewagę. Kluczowym momentem pojedynku okazało się 27 pos. Gdyby Maciek zamiast 27. Hd2 zagrał 27. g4, to najprawdopodobniej partię by wygrał. Błędna decyzja kosztowała go utratę przewagi, a kolejny błąd całego punktu.

Magda po raz kolejny wybrała obronę sycylijska. I tym razem na szachownicy powstała bardzo dynamiczna pozycja i kiedy wydawało się, że Magda w końcu wygra (przewaga jakość w końcówce) omyłka w postaci 30. Wd2 spowodowała, że przeciwniczce udało się zaktywizować wieże, co w efekcie dało tylko remis.

Justyna po ciekawej ofierze pionka, mogła forsownie wygrać ofiarowując w 20 pos. wieże na polu e6. Niestety zagrała słabiej, po czym dosyć szybko padł remis na skutek powtórzenia pozycji.

Grający białymi Piotrek nie najlepiej rozegrał fazę debiutową. Stanął nie tylko gorzej, ale na dodatek bez jakiejkolwiek kontry. Takie pozycje są bardzo trudne do obrony, co potwierdził dalszy przebieg partii.

Jako ostatni zakończył swój dzisiejszy pojedynek Michał. Po debiucie jego konkurentowi udało się zachować małą przewagę. W dalszej części partii Michałowi dokładną grą spokojnie udało się nie tylko zneutralizować przewagę przeciwnika, ale nawet stanąć trochę lepiej. Niestety przewaga okazała się nie wystarczająca do tego, aby partię wygrać.

Partie naszych zawodników (aby wybrać partie, należy nacisnąć pasek nad szachownicą i wtedy powinna wyświetlić się lista z pozostałymi partiami)

Serwis mistrzostw D16 – TUTAJ

Serwis mistrzostw C16 – TUTAJ

Serwis mistrzostw D18 – TUTAJ

Serwis mistrzostw C18 – TUTAJ