Trener Mirosław Perdek o siódmej rundzie Mistrzostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 w wykonaniu naszych zawodników.

7. rudna tegorocznych MP juniorów starszych rozpoczęła się bardzo obiecująco, bowiem dosyć szybko wygrali swoje partie, i to jeszcze grając czarnymi, Kuba i Maciek. Kuba wybrał po raz pierwszy w swojej praktyce, modny ostatnio wariant z ruchem 9…h5 w obronie Caro-Cann, co niewątpliwie było sporą niespodzianka dla jego przeciwnika. Efekt zaskoczenia zrobił swoje. Białe nie tylko dopuściły do typowego dla tego wariantu motywu f5-f4-f3, ale również dały sobie złapać figurę, po błędnym 19. Ge4. Maciek bez problemów wyrównał, a po 16…d5 powoli zaczął przechwytywać inicjatywę. Jego przeciwnik okazał się być na tyle „uprzejmy”, że biorąc pionka na a5 pozwolił Maćkowi szybko zakończyć partię matowym atakiem. Grającemu w tej samej grupie wiekowej Michałowi nie udało się zamienić niewielkiej przewagi jaka osiągnął po debiucie, na coś bardziej konkretnego. Być może gdyby zamiast 15. Hd2 zagrał 15. Hf3, postawiłby większe problemy przed przeciwnikiem. A tak padł remis.

Grająca w grupie D18 Magda cały czas przeważała. Partia jednak zakończyła się powtórzeniem pozycji. Z podziału punktu bardziej zadowolona była na pewno jej rywalka, gdyż w końcowej pozycji przewaga wciąż była po stronie naszej zawodniczki.

Swoją partie wygrał Tymon grupie C16 Przez większą część jego partii specjalnie nic się nie działo. Emocje zaczęły się robić , gdy powstała teoretyczna pozycja z końcówek typu K+W+p na K+W. Strona silniejszą był Tymon. O ile jego przeciwnik dobrze orientował się w tego typu pozycjach z pionem na 5 linii, to jak się okazało miał mgliste pojęcie o pozycjach z pionem na 6 linii. Co zaowocowało porażką. Inni nasi zawodnicy z tej grupy Piotrek i Rafał zakończyli swoje pojedynki wynikiem remisowym. Bardziej bliski zdobycia całego punktu był Piotrek, który niestety nie wykorzystał przewagi jaką otrzymał po debiucie.

Do pewnego momentu bardzo dobrze radziła sobie Justyna. Pechowym posunięciem okazał się ruch 27…Gf8, po którym jej rywalka osiągnęła wyraźną przewagę , którą następnie zrealizowała.

Partie naszych zawodników (aby wybrać partie, należy nacisnąć pasek nad szachownicą i wtedy powinna wyświetlić się lista z pozostałymi partiami)

Serwis mistrzostw D16 – TUTAJ

Serwis mistrzostw C16 – TUTAJ

Serwis mistrzostw D18 – TUTAJ

Serwis mistrzostw C18 – TUTAJ