Trener Mirosław Perdek o ósmej rundzie Mistrzostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 w wykonaniu naszych zawodników.

W pojedynku na szczycie Kuba białymi pewnie wygrał z Filipem Łuczakiem, z którym jak do tej pory miał ujemny bilans. W obronie królewsko-indyjskiej Kuba wybrał bardzo rzadki wariant z 5. h4. Szybko jednak powstała pozycja typowa dla gambitu wołżańskiego. Błąd czarnych 13…Hb6, zamiast Sc5 dał Kubie możliwość ulokowania skoczka na silnym polu c6, co przyczyniło się do wygrania partii. Nie obyło się jednak bez emocji. W 28. pos., obu zawodników zaatakowała choroba, zwana potocznie „ślepotą szachową” . Nie zauważyli oni, że czarne dysponują prostym uderzeniem taktycznym, 28…Wa4, po którym pozycja całkowicie by się wyrównała.

Rywal Tymona zastosował bardzo rzadki gambit w partii hiszpańskiej, w którym za pionka dostał pewną rekompensatę w postaci pary gońców. Pozycje takie wymagają jednak bardzo precyzyjnej i pomysłowej gry, czemu czarne nie sprostały. Tymonowi udało się wymienić hetmany i ograć przeciwnika w końcówce.

Z przygodami wygrał swój pojedynek Maciek. Najpierw stanął wyraźnie lepiej , ale błąd 23. Ge5 mógł go kosztować utratę całego punktu. Na szczęście przeciwnik zadowolił się tylko mała przewagą, która i tak szybko utracił. Przez jakiś czas pozycja była mniej więcej wyrównana. Późniejsze niedokładności rywala Maćka spowodowały, że po kontroli czasu nasz junior dostał już wygraną pozycje

Michał w swojej partii dosyć płynnie przeszedł z obrony Caro-Cann do obrony francuskiej wygodnej dla siebie redakcji (brał białopolowego gońca). Niewielka przewaga jaką otrzymał po fazie debiutowej szybko przerodziła się już w rozstrzygającą z realizacją której nie miał on żadnych problemów.

W partii Piotra przez cała partię pozycja byłą wyrównana, nic też dziwnego, że po wyczerpaniu się możliwości partia zakończyła się remisem.

Remisem zakończyła się również partia Justyny. Z tego podziału puntu zapewne bardziej zadowolona jest zawodniczka, gdyż uratowała ona bardzo ciężką końcówkę.

Magda niestety musiała uznać wyższość swojej rywalki. Zaskoczona systemem 3. e5 nie najlepiej na niego zareagowała. Co prawda, pozycję otrzymała całkiem niezłą, ale z prostą gra dla przeciwniczki, która stopniowo poprawiała swoją pozycje. Ostatecznie przewagę przyszło jej realizować w końcówce K+ G+S na K, która od czasu do czasu sprawia trudności nawet szachistom z tytułem arcymistrzowskim.

Partie przegrał również Rafał. Po debiucie stanął on wyraźnie gorzej, ale gdy wydawało się, że najgorsze ma już za sobą , niedoczasowe osłabienia pozycji (28…b6 i 29…g5) zadecydowały o porażce.

Partie naszych zawodników (aby wybrać partie, należy nacisnąć pasek nad szachownicą i wtedy powinna wyświetlić się lista z pozostałymi partiami)

Serwis mistrzostw D16 – TUTAJ

Serwis mistrzostw C16 – TUTAJ

Serwis mistrzostw D18 – TUTAJ

Serwis mistrzostw C18 – TUTAJ