Rosjanin Dmitry Andreikin wygrał w Tallinie Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych. W stawce ponad 500 szachistów Polonię Wrocław reprezentowali Mateusz Bartel i Anna Kantane. Jak sobie poradzili?

Andreikin był zdecydowanie najlepszy – w 26 rundach zgromadził aż 22 punkty – o 1,5 pkt. więcej od drugiego w klasyfikacji Azera Raufa Mamedova. Najlepszy z Polaków był Radosław Wojtaszek, który zgromadził 18,5 pkt. i zajął 13. miejsce. Jeśli chodzi o zawodników Polonii Wrocław to Mateusz Bartel (17,5 pkt.) został sklasyfikowany na 26. miejscu, a Anna Kantane (12 pkt.) na 293. pozycji. – Tym razem polscy zawodnicy spisali się nieco gorzej, choć nie brakowało miłych niespodzianek – Piotr Brodowski pokonał na przykład 2-0 takich graczy jak Naiditsch czy Potkin. Mój ranking blitzowy 2569 pkt. świadczy o tym, że to tempo nie jest dla mnie optymalne. Mimo to, w ostatniej rundzie (po wygranej 2-0 z rosyjskim FM o blitzowym rankingu ponad 2600) walczyłem o nagrody. Moim rywalem był znany specjalista od blitza, Oleksandr Bortnyk. Niestety, potwierdził swoją klasę albo raczej ja potwierdziłem swój ranking – w drugiej partii, mając minutę przeciwko sekundom i wygraną pozycję, podstawiłem hetmana w jednym ruchu! Przykre zakończenie sympatycznego turnieju – podsumował Mateusz.