W dniach 19-21 grudnia Polonia Wrocław będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Zmagania około 800 zawodników z całej Europy odbędą się w Hali Stulecia, a fundusz nagród sięga 40 tys. euro!

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych będą jedną z najważniejszych imprez sportowych, rozgrywanych w Polsce w tym roku. W stolicy Dolnego Śląska rywalizować będzie ok. 800 szachistów. Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia i zostanie rozegrana w ramach XXIII Międzynarodowego Memoriału Adolfa Anderssena.

Partia w 3 minuty

Szachy szybkie i błyskawiczne to bardzo widowiskowe odmiany królewskiej gry, zaprzeczające zupełnie powszechnym stereotypom dotyczącym szachów. W tym przypadku przysłowiowy „refleks szachisty” nabiera nowego znaczenia, bowiem partia szachów szybkich (tzw. rapid) trwa 15 minut, a szachów błyskawicznych (tzw. blitz) zaledwie 3 minuty! W tym czasie zawodnicy potrafią wykonać nawet kilkadziesiąt ruchów na szachownicy, analizując jednocześnie różne warianty taktyczne. Ta sama rozgrywka w szachach klasycznych może trwać 5-6 godzin, a często nawet dłużej. Tymczasem w szachach szybkich i błyskawicznych zawodnicy działają z ogromną dynamiką, a sytuacja na szachownicy zmienia się w ułamkach sekund. Od zawodników taka gra wymaga ogromnej koncentracji i skupienia. Powoduje to, że odmiany rapid i blitz są niezwykle widowiskowe i przyciągają uwagę bardzo wielu kibiców. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że te zmagania toczą się o dużą stawkę – w puli nagród wrocławskiego turnieju jest aż 40 tysięcy euro.

Blisko rekordu

W minionym roku Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych gościła Warszawa. Wówczas do zawodów zgłosiło się aż 747 szachistów! Wrocław ma szansę przebić ten wynik! Kolejne zgłoszenia cały czas są przyjmowane, a rejestracja zawodników potrwa do 10 grudnia. Wiele wskazuje, że rekordowy wynik ze stolicy uda się pobić, ponieważ 1 grudnia na liście zgłoszeń widniało właśnie 747 zawodników, a wielu amatorów królewskiej gry z pewnością ze zgłoszeniem poczeka do ostatniej chwili. W tych zawodach zagrać może każdy – tylko tu szachowy amator, przy odrobinie szczęścia w kojarzeniu par, może zmierzyć się z arcymistrzem. Zresztą pod tym w względem wrocławski turniej będzie wyjątkowy. Już teraz na liście zgłoszeń widnieje aż 58 arcymistrzów i 12 arcymistrzyń! A jedyną salą gry, mogącą pomieścić blisko 800 zawodników rywalizujących równocześnie, jest Hala Stulecia. To miejsce znane z największych wydarzeń sportowych i kulturalnych, dodatkowo doda prestiżu grudniowym zmaganiom szachistów.

Nie pierwszy taki turniej

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia to ogromne wyzwanie logistyczne. Aby mu sprostać Polonia Wrocław będzie czerpać ze swoich bogatych doświadczeń. Przypomnijmy, że w maju 2013 roku wrocławski klub był gospodarzem Indywidualnych Mistrzostw Europy w Szachach Klasycznych, które przez blisko dwa tygodnie rozgrywano w Legnicy, a które zgromadziły zawodników z kilkudziesięciu krajów i zakończyły się sukcesem organizacyjnym. Ponadto Polonia rokrocznie, na przełomie czerwca i lipca, organizuje Międzynarodowy Wrocławski Festiwal Szachowy, który słynie już tego, że szachy są obecne i mocno eksponowane w miejskiej przestrzeni. Te wszystkie doświadczenia z pewnością pomogą w organizacji kolejnej olbrzymie imprezy szachowej. Powierzenie organizacji kolejnych Mistrzostw Starego Kontynentu Polonii to dowód olbrzymiego zaufania, jakim w Europejskiej Unii Szachowej cieszy się wrocławski klub.

Technika w służbie tradycji

3 minuty na partię, dodatkowe 5 sekund za każdy wykonany ruch, 11 rund dziennie, w każdej z nich prawie 400 pojedynków… Nie sposób byłoby nad tym wszystkim zapanować, gdyby nie pomoc techniki. Dziś nikt nie wyobraża sobie szachów bez komputerów. Szachownice i zegary podczas gry będą podłączone do olbrzymich serwerów po to, by każdy w Internecie mógł śledzić na żywo wybraną partię i kolejne ruchy. Takie rozwiązania to już standard w ważniejszych zawodach szachowych. Ale podczas wrocławskiego turnieju organizatorzy poszli jeszcze dalej! Całą imprezę na żywo będzie można oglądać w internetowej telewizji! Profesjonalne studio mistrzostw, komentatorzy omawiający na bieżąco najciekawsze partie, zaproszeni goście analizujący przed kamerami zagrania poszczególnych zawodników – tak będzie wyglądała medialna otoczka tych zawodów.

Zapraszamy na stronę internetową mistrzostw: www.ecc.wroclaw.pl