Od lat trwają rozmowy nad tym jak sprawić, aby szachy stały się bardziej atrakcyjne dla widzów. Opinii czy problem w ogóle istnieje, oraz jak go rozwiązać jest oczywiście wiele. Organizatorzy super-turnieju Altibox Norway postanowili…zawalczyć z, częstymi zwłaszcza w silnych turniejach, remisami!

Uczestnicy turnieju./ Zdjęcie: Lennart Ootes

Remis…nie kończy gry!

Oczywiście zawodnicy mogą kończyć partię remisem, jednak to…nie kończy gry! W przypadku remisu w partii klasycznej, przeciwnicy grają ze sobą jeszcze jedną partię – tak zwany Armagedon 😉 Polega to na tym, że zawodnicy grają blitza, biały dostaje więcej czasu, jednak musi partię wygrać. W przypadku remisu wygrywają czarne.

Za wygraną w partii klasycznej zawodnik dostaje 2 punkty, a za wygraną w Armagedonie 1.5. Zaś zawodnik przegrywający w Armagedonie uzyskuje 0.5 punktu.

Format pełen niespodzianek

Takie rozwiązanie sprawia, że turniej jest niesamowicie ciekawy, ponieważ same dogrywki to ogrom emocji a także zupełnie innych niż w szachach klasycznych sytuacji. Partie układają się w nieprzewidywalny sposób, gdy białe muszą wygrać a czarnym remis daje tak naprawdę wygraną. Połączając to z krótkim czasem mamy komedię błędów, nawet w partiach najlepszych 😉

Alexander Grischuk na konferencji prasowej./ Zdjęcie: Lennart Ootes

Alexander Grischuk jeszcze przed turniejem podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z dogrywkami armagedonem. Historii bylo sporo, były długie i jak widać wprawiły wszystkich w dobry nastrój 😉

Komedia błędów

Gdyby tylko Grischuk wiedział, co go czeka w kolejnych dniach! Po 6. rundach zajmuje ostatnie miejsce i wczoraj przegrał partię właśnie w Armagedonie w niecodzienny sposób…

Grischuk – Caruana

W tej pozycji Grischuk, z ośmioma minutami na zegarze, zagrał…17. Gh6??, myślac, że hetman z c1 broni gońca! Bolesna przegrana, ale za to rosyjski arcymistrz będzie miał jeszcze jedną historię do opowiadania 😉

Jednak nie tylko Grischuk padł ofiarą formatu, jeszcze ciekawsza podstawka miała miejsce a partii Aronian – So.

W tej pozycji So zagrał 46…Sf5?? i po 47. Wh7 jest mat!

Także wszyscy możemy być mniej srodzy dla siebie po podstawkach, nawet zawodnikom 2800 się zdarza!

Carlsen prowadzi

Okazuje się, że Carlsen jest najlepszy niezależnie od formatu. Co prawda nie wygrał w blitzu rozpoczynającym turniej, ale po 6. rundach pewnie prowadzi w turnieju, pokazując ogromną dominację nad przeciwnikami właśnie w dogrywkach.

Jednak nawet on czasem ma trudniejsze momenty! 😉 / Zdjęcie: Lennart Ootes

Wyniki po 6 rundach:

Czołówka nie tylko wśród uczestników

A także wśród komentatorów! Turniej komentuje Judit Polgar, najlepsza zawodniczka w historii i niesamowita osobowość. Idolka wielu młodych zawodniczek, więc zwłaszcza rodziców dziewczynek zachęcam do włączenia komentarza córkom!

A w przerwie Judit oczywiście jest zawsze gotowa, aby inspirować młodych fanów 😉 / Zdjęcie: Lennart Ootes

Kolejna runda

Kojarzenia 7 rundy:

Każda partia może być ciekawa, ale dla układu w tabeli istotny będzie pojedynek pomiędzy Aronianem i Yu, ponieważ zajmują oni 2-3 miejsce, goniąc Carlsena.