W Lublinie w dniach 12-20.06.2023 rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów – Ekstraliga! Nasz klub zdobył srebrny medal!

Wygrywamy w ostatnie rundzie Ekstraligi Juniorów rozgrywanej w Lublinie i zdobywamy Wicemistrzostwo Polski Juniorów 2023! Srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów zdobyli dla VOTUM SA Polonii Wrocław:

• Wiktoria najlepszą zawodniczką na 6. szachownicy

Nasz zespół na miejscu prowadzili trenerzy SUŁYPA Aleksander oraz PERDEK Mirosław!

Dla naszego klubu jest to już 11. medal w historii naszych występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju (3 złoto, 5 srebro, 3 brąz).

Tabela końcowa:

Pełne wyniki – TUTAJ

PIÓREM TRENERA – PODSUMOWANIE MIROSŁAWA PERDKA

Zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski Ekstraliga juniorów, w której nasza drużyna Votum SA Polonia Wrocław gra nieprzerwanie od 2008 r.

Do bogatego już dorobku medalowego z lat poprzednich, 3 złote, 4 srebrne i 3 brązowe medale, nasza ekipa dorzuciła kolejny, 11 już medal, tym razem koloru srebrnego. Zdobycie drugiego miejsce było w pełni zasłużone, aczkolwiek pierwsza część turnieju sugerowała, że nie będzie to łatwe zadanie. Po 5 rundach mieliśmy tylko 50% punktów. Drużyna pokazała jednak charakter i finisz należał już do nas. 4 pewne wygrane w ostatnich meczach dało nam w efekcie pierwszy medal od 4 lat. Na wynik drużynowy pracują wszyscy zawodnicy. Jak przedstawiał się indywidualny dorobek naszych juniorów?

• Grający na pierwszej szachownicy Tymon Ochędzan z pewnością turnieju nie może zaliczyć do udanych – 3 pkt z 9 partii i straty rankingowe, to nie jest to na co z liczył lider naszej drużyny. Miejmy nadzieje, że to tylko chwilowa zniżka formy i Tymon w kolejnych turniejach pokaże, że stać go na pewno na znacznie więcej.
  • Jakub Luberański nasza druga „deska” uzyskał solidne +1, czyli 5/9. Porażka w ostatniej rundzie spowodowała jednak, że znalazł się na minusie rankingowym.
  • Obaj nasi juniorzy młodsi Mateusz Różański III szach. i Filip Ochędzan IV szach. rozpoczęli turniej niezbyt dobrze,ale później już było coraz lepiej.
  • Końcowy wynik Mateusza to 4,5 i +17 pkt rankingowych.
  • Filip z kolei uzyskał 5,5 pkt/9. A minimalne straty rankingowe osłodziło mu na pewno zdobycie 3. miejsca na swojej szachownicy.
  • Warto dodać, że zarówno Mateusz jak i Filip jeszcze przez dwa kolejne sezony będą mogli grać na juniorze młodszym, co daje podstawy sądzić, że za rok i dwa będą już bardzo silnymi punktami ekipy
  • Końcowy wynik drużyny to w dużej mierze zasługa naszych juniorek .Obie pewnie wygrały swoje szachownice i w przeciągu całego turnieju nie przegrały ani jednej partii, a wygrały ich łącznie 13 .
  • Martyna Starosta na juniorce starszej zdobyła 7 pkt z 9 partii (z niewielką stratą rankingową),
  • Natomiast Wiktoria Śmietańska 8,5/9 (zysk 34 pkt).

Gratulacje dla całej drużyny i życzymy jej , aby w przyszłym roku zdetronizowała LKSz Czarną.

Trenerami byli GM O.Sulypa i MF M.Perdek. Jako ciekawostkę można podać, że skład ekipy trenerskiej był taki sam jak w roku 2008, czyli podczas debiutu juniorów naszego klubu w Ekstralidze. Efekt również identyczny. 2 miejsce wśród najlepszych klubów juniorskich w Polsce.