Dzisiaj zakończyły się rozgrywane w Astanie Drużynowe Mistrzostwa Świata. W grupie mężczyzn zwyciężyła Rosja a drugie miejsce wywalczyła, nieco zaskakująco, Anglia, a trzecie miejsce Chiny. Turniej kobiet zdominowały Chinki, które wygrały wszystkie mecze! Srebrny medal zdobyły Rosjanki a brązowy Gruzinki.

Dariusz Świercz był liderem drużyny USA

Mimo że niestety Polska drużyna nie brała udziału, mieliśmy na Mistrzostwach polski akcent – w drużynie USA na pierwszej desce grał polonista Dariusz Świercz. Darek poradził sobie świetnie, zarabiając 12 punktów rankingowych. Zremisował z takimi zawodnikami jak Ding, Nepomniachtchi czy Adams oraz wygrał z najlepszym zawodnikiem Afryki, Aminem. Polak zakończył turniej w świetnym stylu, pokonując jednego z najbardziej obiecujących zawodników na świecie, Maghsoodloo z Iranu.

Świecz – Maghsoodloo, 1-0, 14.03.2019r.

Darek dominował w tej partii i otrzymał wygraną pozycję. W tym momencie zniszczył kompletnie pozycję czarnych za pomocą prostej taktyki.

44.?


44. Gxe6! Wxe6 45. Hc7! +- Podwójne uderzenie i czarne tracą pionka a5.

 

Jednak, jak już wiemy 😉 Każdy, nawet najlepsi, nie są w stanie widzieć wszystkiego w trakcie partii. Darek już wcześniej mógł zakończyć partię w efektownym stylu. Spróbuj znaleźć 😉

36.?

Dariusz zagrał 36. Gd1? co przedłużyło partię i na szczęście nie zmieniło wyniku. Najlepsze było 36. Wxf6!! i pozycja czarnych się rozpada.

Warto się uczyć nawet z naszych wygranych partii!

 

Wielkie gratulacje dla Darka oraz dla wszystkich medalistów. Teraz pozostaje nam już całkowicie skupić się na turnieju w Pradze, gdzie grają nasi czołowi arcymistrzowie – Duda, Wojtaszek, Bartel oraz wielu innych Polaków w grupie Open (między innymi polonista IM Kamil Stachowniak 😉 ).

 

Zdjęcie: https://millionairechess.com/dariusz-swiercz-wins-3rd-millionaire-chess-open