Sprawdziliśmy, jak na początku roku wygląda lista najlepszych polskich szachistów i szachistek według rankingu FIDE. W najlepszej dziesiątce mężczyzn mamy trzech Polonistów, a w najlepszej dziesiątce kobiet trzy zawodniczki Polonii, m.in. Jolantę Zawadzką (na zdjęciu)!

Wśród mężczyzn polski ranking otwiera Radosław Wojtaszek (rank. 2727), ale już na drugim miejscu jest Dariusz Świercz (2664) z Polonii Wrocław, który swój dorobek punktowy znacznie powiększył dzięki udanym występom pod koniec roku 2015, a szczególnie dobrej grze w Katars Masters Open. W czołowej dziesiątce jest jeszcze dwóch zawodników Polonii. Na 9. miejscu sklasyfikowano kapitana naszej ekstraligowej drużyny Mateusza Bartla (2608), a 10. lokatę zajmuje Wojciech Moranda (2593). Cały czas w górę rankingu pnie się Daniel Sadzikowski (2534), który w minionym roku wywalczył normę na tytuł arcymistrza i w tej chwili zajmuje 21. miejsce.

Pełny ranking – TUTAJ.

Wśród kobiet polską listę rankingową otwiera Monika Soćko (2438), ale tuż za nią jest nasza Jolanta Zawadzka (2433), a na 4. miejscu jest kolejna zawodniczka Polonii Iweta Rajlich (2389). Na 9. miejscu sklasyfikowano kolejną Polonistkę – Annę Kantane (2310), znaną też pod panieńskim nazwiskiem Iwanow.

Pełny ranking – TUTAJ.