Zakończyły się kwalifikacje do Pucharu Świata!

W dniach 24-29.05.2021 zostały rozegrane kwalifikacje do Pucharu Świata – Strefa Europejska. Zawodnicy grali w systemie hybrydowym czyli, ze swoich krajów. Uczestnicy mieli możliwość korzystania ze zwykłych szachownic, ale posunięcia były już wykonywane online. Wszyscy zawodnicy z danego kraju musieli być „skoszarowani” w jednym miejscu. Sztab Polaków ulokowany był w warszawskim Novotelu. Aby awansować do Pucharu Świata należało przejść trzy rundy, granych systemem pucharowym. Każdy mecz składał się z 2 partii granych tempem klasycznym (120’+30″). W przypadku remisu, grano dogrywkę złożoną z dwóch partii 10’+3″ i jak nadal wynik nie był rozstrzygnięty, to zawodnicy grali „armagedon” 5′ na 4″ – czyli białe muszą wygrać, a czarnym wystarczy remis. Do Pucharu Świata awansowało 36 zawodników! Warto wspomnieć, że kwalifikacje na oficjalnym kanale internetowym Europejskiej Unii Szachowej komentował Marcin Tazbir.

W kwalifikacjach mieliśmy swojego zawodnika 🙂 a był nim Szymon Gumularz, który był blisko awansu do niezwykle prestiżowej imprezy. W trzeciej, decydującej rundzie Szymon prowadził po pierwszej partii z Baadurem Dżobawą 1-0 i w drugiej partii miał biały kolor. Niestety, polonista przegrał partię i musiała zostać rozegrana dogrywka, którą Szymon przegrał 0,5-1,5 i tym samym odpadł z rywalizacji. Z Polaków awans uzyskali Michał Krasenkow oraz Paweł Teclaf. Poniżej wyniki Szymona: