Zawodniczki zgodnie ogłosiły, że Festiwal Szachów Kobiecych we Wrocławiu to najlepiej zorganizowany turniej na świecie!

Jak wszyscy (mam nadzieję! 😉 ) wiecie od 4. do 12. grudnia odbywał się we Wrocławiu Arcymistrzowski Festiwal Szachów Kobiecych – 8. Memoriał Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. W ramach Festiwalu odbywał się Mecz Polska – Reszta Świata a także turniej open otwarty dla wszystkich kobiet.

Festiwal jest jedną z najważniejszych imprez szachowych w Polsce i wielu gości doceniło starania organizatorów i sponsorów, zwłaszcza głównego sponsora turnieju firmę PROBIT i pojawiło się na rozpoczęciu czy zakończeniu. Festiwal odwiedził Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, vice Prezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE Łukasz Turlej, dwukrotna Mistrzyni Olimpijska w strzelectwie Renata Mauer-Różańska, Prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak czy… znany nam dobrze w Polonii Artur Czyż 😉 i wielu innych.

mecz śledziło tysiące kibiców

Główną imprezą był oczywiście mecz, który śledziło tysiące kibiców z całego świata przede wszystkim dlatego, że to jeden z najsilniejszych turniejów kobiecych na świecie, ale także ponieważ nowa formuła okazała się być bardzo ciekawa -zmagania rozpoczęły się od 5 partii klasycznych, następnie panie zagrały mecz szachów basjkijskich a na koniec dwa koła szachów szybkich.


 Zhansaya Abdumalik

w szachach kobiecych nie ma miejsca na nudę!

Razem z Arcymistrzem Tomsem Kantansem komentowaliśmy szachy klasyczne i szybkie. Raz jeszcze wspaniałe zawodniczki potwierdziły, że w szachach kobiecych nie ma miejsca na nudę! Nie było łatwo przewidzieć wyniki a nawet posunięcia 😉 Było dużo zwrotów akcji, agresywnych ataków, interesujących poświęceń a przy tym poziom był naprawdę wysoki! I to jest opinia przede wszystkim wielu z Was, którzy oglądali partie na żywo, ale także komentatorów arcymistrzów Tomsa Kantansa i Dimitriosa Mastrovasilisa i wielu innych osób. Była to wielka przyjemność oglądać i komentować takie zacięte partie!

Wszystkich Polskich kibiców na pewno cieszyło jak wspaniale Polki radziły sobie w szachach klasycznych. Mimo prawie stu oczek różnicy w średnich rankingach drużyn nasza Kadra Narodowa zremisowała pojedynek w świetnym stylu i najlepszą zawodniczką w tych pierwszych pięciu partiach okazała się Karina Szczepkowska!

Zhansaya niedługo dołączy do ścisłej czołówki światowej

Różnicę niestety było widać w szachach baskijskich i rapidzie, gdzie panie z drużyny świata okazały się o wiele lepsze i wygrały mecz. Szachy Szybkie zdominowała Zhansaya Abdumalik, która pokazuje imponujące szachy a także szachową dojrzałość. Jej gra jest agresywna, ale też potrafi grać bardzo solidnie i cierpliwie. Nie ma praktycznie żadnych wątpliwości, że Zhansaya niedługo dołączy do ścisłej czołówki światowej. To właśnie ona zdobyła nagrodę za najlepszą zawodniczkę całego turnieju.

Organizatorzy zadbali o przeróżne szczegóły

Wyniki to jedno, ale tak naprawdę liczą się też inne aspekty, jak organizacja i atmosfera. Organizatorzy naprawdę zadbali o przeróżne szczegóły. Wszystkie zawodniczki czuły się na turnieju wspaniale. Jak same się śmiały – prawie codziennie dostawały przeróżne prezenty od sponsorów, jak kosmetyki od Dr.Irena Eris, kawa od firmy Mokate, biżuteria od firmy Corundum/Spark a także upominki od naszego klubu Polonia Wrocław. W niedzielę odbyła się także uroczysta wigilia dla zawodniczek i organizatorów. Było tradycyjne polskie jedzenie, było też więcej prezentów 😉 Almira Skripczenko, zawodniczka z Francji, która była nawet trzecią zawodniczką świata żartowała, że chciałaby zostać we Wrocławiu na zawsze! A już poważniej – wszystkie zawodniczki zgodnie ogłosiły, że Festiwal Szachów Kobiecych to najlepiej zorganizowany turniej na świecie i takie turnieje są dokładnie tym, czego szachy, a zwłaszcza szachy kobiece, potrzebują.

Zorganizowanie takiego turnieju to ogromny wysiłek, ale fakt, że w tym roku Wrocław odwiedziły tak silne zawodniczki, najsilniejsze w historii (!), pokazuje, że szachy w Polsce rozwijają się w naprawdę dobrym kierunku. Ciekawe, jakie gwiazdy przyjadą za rok? 😉

Po więcej informacji odwiedźcie stronę turnieju na facebooku: www.facebook.com/wgmradzikowska/ i stronę turnieju wgmradzikowska.pl gdzie jest wiele zdjęć, video i innych!