Zapraszamy do zapoznania się ze spostrzeżeniami przygotowanymi przez instruktora Michała Mamczara z wyników osiąganych przez naszych juniorów w ostatnich turniejach!

Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. I – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. II – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. III – TUTAJ
Podsumowanie Pana Michała Mamczara cz. IV – TUTAJ

Sprawozdanie Pana Michała Mamczara:

09.11.2016 r. Igrzyska Młodzieży Szkolnej – Drużynowe Mistrzostwa Wrocławia.

Do Mistrzostw Wrocławia przystąpiło 26 Szkół w tym w ośmiu grali nasi juniorzy. Jakub Luberański grał w SP-71 na drugiej szachownicy i zwyciężył. Czwartą szachownicę wygrała nasza juniorka Zuzia Błasiak z SP – 80. W srebrnej szkole czyli SP-50 doskonale spisała się Ania Krzyżosiak gromadząc 6/7 pkt, również Marta Krzyżosiak uzbierała 6/7 pkt. Pozostała dwójka reprezentantów SP-50, czyli Aleksandra Pastuszka zgromadziła 4,5 pkt a Karol Doskocz 4 pkt. Nie można pominąć Piotra Madajczaka, który zgromadził 6,5 pkt dla SP-68, zaś Michał Demski zgromadził 6 pkt dla SP-113, a szkoła Michała wywalczyła medal brązowy. Reprezentacja SP-97 składała się wyłącznie z naszych najmłodszych juniorów, która zajęła 18 miejsce (drużyna w budowie) z 4 remisami, jednym zwycięstwem i 2 porażkami.

28.11.2016 r. wreszcie oczekiwany Finał Strefy Wrocławskiej w której grało 17 szkół.

Również i w tej fazie zmagań prym wiodły szkoły wrocławskie. Bezdyskusyjnie zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 50 w składzie Karol Doskocz, Anna Krzyżosiak, Marta Krzyżosiak i Aleksandra Pastuszka, wygrywając wszystkie pojedynki. Z drugą pozycją pogodziła się Szkoła Podstawowa nr 71, a brązowy medal wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 91. Najsilniejszą drużyną z tzw. terenu została Szkoła Podstawowa z Kiełczowa zajmując siódme miejsce.

Dwa pierwsze zespoły awansowały do rozgrywek o mistrzostwo województwa, które rozegrano 13.12.2016 r. Do walki o pierwszeństwo w województwie szkół podstawowych przystąpiły wszystkie uprawnione szkoły w liczbie 8. Walka rozgorzała już od pierwszej rundy bowiem spotkały się w niej dwie szkoły pretendujące o pierwszeństwo czyli SP-50 i SP- 71. Nie trzeba było długo czekać by się zorientować, że Szkoła Podstawowa nr 11 z Jeleniej Góry ma też coś do powiedzenia w tym samym stopniu, co wymienione. Pozostałe szkoły niewiele odbiegały siłą gry od wymienionej trójki i potrafiły rozdawać „karty”z korzyścią dla siebie. Również dzięki i temu pierwsza czwórka drużyn w końcowej tabeli przedstawia się następująco:

1. Szkoła Podstawowa nr 50 we Wrocławiu – złoto,
  2. Szkoła Podstawowa nr 71 we Wrocławiu – srebro,
  3. Szkoła Podstawowa nr 11 z Jeleniej Góry brązowy medal,
  4. Szkoła Podstawowa nr 3 z Bogatyni.

Nie wypada pominąć gwiazd tego turnieju jak choćby Fiedorek Michał z SP-6 z Legnicy 6,5 /7 pkt, Jakub Luberański z SP-71 6,5/7 pkt, Maciej Madej z SP Chocianów 6,5/.7 pkt, Anna Krzyżosiak i Aleksandra Pastuszka z SP-50 po 6/7 pkt. Czekamy na wyniki Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych na które powinny wyjechać pierwsze trzy szkoły.

11.11.2016 r. Turniej Niepodległości 2016 – (1000-1200)

Grupa o najniższym zaszeregowaniu rankingowym ale nic w tym dziwnego skoro grały roczniki 2011 i 2010, wzbudzało to raczej radość i na dodatek grających było 36 miłych osóbek wśród których znalazła się czwórka naszej dziatwy. Nasze „karaluszki” spisały się bardzo dobrze bo Maciej Wajda zajął drugie miejsce i zdobył IV kategorię. Krystian Piechocki zajął dziewiąte miejsce z dorobkiem 4 pkt. Samodzielnie na 17 miejscu znalazł się Karolek Król i wywalczył V kategorię, natomiast Wojtuś Kurach zajął 20 miejsce.

11.11.2016 r. Turniej o Szablę Piłsudskiego

Turniej główny o obsadzie 34-osobowej w tym dwójka braci Madajczaków z Fabr.-Polonii, którzy zajęli dobre miejsca i z jeszcze lepszymi uzyskanymi rankingami.

9. Madajczak Jakub 5/9 pkt i R uz. 1956
16. Madajczak Piotr 4/9 pkt i R uz. 1867

Grupa do lat 14

Znaczna ilość grających, bo aż 50 – z naszym jednym reprezentantem Jakubem Dołharzem, który zajął dobre piąte miejsce z 5,5 pkt i R uz. 1955.

Grupa do lat 8

Grających było 46 osób, w tym dwójka rodzeństwa Pawickich. Filip nikogo nie zawiódł, a znaczącą ilość obserwatorów wręcz zadziwił, grając osiem rund, wszystkie wygrał! Aleksandra mimo drugiego rankingu w tabeli zajęła dopiero 27 miejsce.

19.11.2016 r. Cztery Pory Roku – Jesień

W sumie grało 45 dzieci do lat dziewięciu. I w tej grupie pierwsze miejsce zajął Michał Demski. W grupie do lat ośmiu pierwsze miejsce zajął Jakub Demski, a drugie miejsce opanował Tymon Jaworski. Do lat siedmiu poloniści pozajmowali następujące miejsca: 2. Krystian Piechocki 6. Karol Król. U dziewcząt w tej samej grupie wiekowej Maja Wieczorek zajęła również drugie miejsce. Bardzo dobre rezultaty!

20.11.2016 r. Drużynowe Mistrzostwa Dolnego Śląska w Szachach Szybkich, Juniorzy

Mistrzem została Miedź Legnica, a wicemistrzostwo wywalczyła Fabryczna-Polonia I, a trzecie miejsce zajęła Fabryczna-Polonia II.

03.12.2016 r. Dolnośląskie Młodzieżowe Grand Prix, Legnica

Grających 28 osób w tym jeden Polonista Rafał Topoła, który zajął trzecie miejsce z 78% dorobkiem punktowym.

03.12.2016 r. O.M.W. w szachach dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych

W kategorii do lat 6, grało12 osób, w tym pięcioro polonistów, a miejsca pozajmowali następująco: 1.Kurach Wojciech 2. Krystian Piechocki 6. Maja Wieczorek 11. Matyasik Piotr 12.Jakimova Miliia.

W grupie do lat 7, grało 22 osoby z siódemką polonistów, a ich miejsca jak niżej: Zwyciężył Janfranco Varriale, zresztą inaczej być nie mogło. 5.Gabryszewski Antoni 7.Rejman Magdalena 10. Skołucki Michał 12. Smoleń Jakub 18. Smoleń Urszula 21. Chernyzhevskyi Yehor

03.12.2016 r. VIII Otwarte Mistrzostwa Okręgu Podwrocławskiego w Szachach Szybkich

Grających 62 osoby w tym 25 juniorów. W generalnej klasyfikacji nasi dwaj juniorzy , którzy zdecydowali się wystartować w tej imprezie wypadli zupełnie dobrze i tak Jakub Luberański zajął wspaniałe piąte miejsce, a w klasyfikacji juniorskiej pierwsze. Piotr Madajczak zajął trzynaste miejsce, czyli też nieźle, a wśród juniorów uplasował się na czwartej pozycji.

04.12.2016 r. GRAMYwPLANSZÓWKI

Pierwszy tego rodzaju turniej o nie rozpoznanym lokalu, jedynie organizator mógł budzić zaufanie. Dobrze, że pojawił się nowy lokal, wprawdzie o nie największych gabarytach, ale zawsze gotów przyjąć szachistów. W inauguracji wzięło udział 26 dzieci i o niezłym rankingu. I tu popisowo zaprezentował się Błażej Grot pewnie zwyciężając, jedynie Michał Demski deptał mu po piętach. Czekam na potwierdzenie podobnego wyniku, by się przekonać czy faktycznie Błażej zaczyna uciekać kolegom ,czy był to jednorazowy pokaz dobrej gry. We wspomnianym gronie grało jedenaścioro naszych dzieci ale podam jedynie czołówkę: 1. Błażej Grot 5,5/6 pkt i Ruz. 1943, 2. Michał Demski 5 pkt i Ruz. 1943, 4. Tymek Jaworski.

27.12.2016 r. Noworoczny Turniej Szachowy, grupa „C” ( jednodniowy). Org. MUKS Śr.

Grających 50 osób w tym czwórka najmłodszych (2010) polonistów. A oto ich pozycje w końcowej tabeli turnieju: 8. Maja Wieczorek 4/6 pkt i R uzsk. 1153, 16. Żyto Szymon 4/6 pkt 29. Najdecka Amanda i 41. Nowak Szymon.

27/28.12.2016 r. 25th International Christmas Chess Festival U 10 i 8, Wilno

W Szachowym Festiwalu grały dzieci z czterech federacji w liczbie 53 zawodników, w tym dwóch z Polski, a konkretnie, to dwaj bracia Grotowie. Jeśli Bartek grał w celu „posmakowania” tego typu turnieju, co mu się spełniło bowiem zgromadził 2,5 pkt i zajął 40 miejsce, to Błażej pojechał bronic swoich osiągnięć ubiegłorocznych, co Mu się bezdyskusyjnie powiodło. Wygrał wszystkie partie tempem 30 min + 10 sek. na posunięcie. Zapewne koledzy szachiści zauważą ten wyczyn i pogratulują !

28/30.12.2016 r. Noworoczny Turniej Szachowy w pozostałych grupach.

Grupa „B”, grających trzydzieścioro osób w tym 4 polonistów. Kat. IV.

Trzecie miejsce zajął Wojciech Wołoszczuk, który również wywalczył trzecią kategorię, 10. Najdecka Laura 22. Maja Wieczorek 24. Alicja Wołoszczuk.

Grupa „A”, grających 26 ,w tym 7 polonistów. Grupę wygrał polonista Mirosław Ptak i jednocześnie zdobył drugą kategorię. Czwarte miejsce zajęła Sandra Najdecka. Ósme miejsce wywalczył Adaś Halhoul.

Grupa „D”, grupa spóźnialskich, o przyzwoitym rankingu niemal identycznym z gr. „A”.Liczba na serio potykających się: dziesięcioro, w tym piątka polonistów. Polonistów w czołówce znalazła się trójka, a oto i oni: 2. Jakub Madajczak 3. Topoła Rafał 4. Piotr Madajczak

27/31.12.2016 r. Noworoczny Turniej Szachowy FIDE. Organizator Ksz.”Hetman” Wrocław

Do rozgrywek przystąpiło 25 osób a ukończyło zmagania 22 osoby. Z Fabrycznej – Polonii grało pięciu juniorów. Wprawdzie turniej posiadał silę gry 1520, to jednak spodziewaliśmy się od naszej czołówki minimalnie lepszego dorobku rankingowego A oto dwójka naszej młodzieży, która została zauważona w tabeli. Trzynaste miejsce Jakub Luberański z rankingiem (-0,36) i Marta Krzyżosiak z (+0,18).