Zapraszamy do zapoznania się ze spostrzeżeniami przygotowanymi przez instruktora Michała Mamczara z wyników osiąganych przez naszych juniorów w 2017 roku!

Sprawozdanie Pana Michała Mamczara:

04.02.2017 r. Turniej Wrocławskiego Krasnala w trzech następujących kategoriach wiekowych:

Chochliki rocznik 2011, Elfów 2009 i Krasnali 2007.

W grupie Chochlików obsada była skromniutka ponieważ grało zaledwie siedem osób, a w niej walczyła dwójka naszych reprezentantów. Zwyciężył bezapelacyjnie nasz Krystian Piechocki wygrywając wszystkie pojedynki, natomiast drugi nasz „muszkieter” Marcin Siciński zajął piąte miejsce gromadząc dwa punkty. Marcin pierwszy raz grał w turnieju.

W grupie Elfów grało trzydzieści dwoje dzieci w tym dziesiątka polonistów. Z wielką radością donosimy, że ku naszej wielkiej radości zwyciężył Karol Król, gubiąc po drodze zaledwie 0,5 pkt. Oprócz tego wyprzedził szóstkę wyżej notowanych graczy. Na piątym miejscu uplasował się Antoni Gabryszewski. Następnie od 7-13 miejsca zajęli poloniści: Maja Wieczorek, Krzysztof Pajek, Leon Szylar, Piotr Madalski, Bartek Grot, Łukasz Mazurek.

W grupie Krasnali grało 29 osób w tym dziesiątka polonistów. W przepiękny sposób w tej gromadzie„zamieszał” Piotrek Osada zwyciężając. Trzecie miejsce pewnie „okopał” Filip Pawicki, który zgromadził tyle samo punków co zwycięzca. Czwarty był Krzysztof Raczek, piąta Aleksandra Pawicka, ósmy Jakub Zimny i dziesiąty Grzegorz Latacz. Widać, że ciasno.

05.02.2017 r. Gramy w Planszowki. pl CHESS CUP 2017 – II turniej

Grających 27 osób, czyli frekwencja wzrosła o osiem osób w stosunku do pierwszej edycji, wzrósł również średni ranking turnieju, zmalała zaś ilość naszych reprezentantów. Turniej wygrał nasz Adaś Halhoul, a zwycięzca pierwszej edycji Sebastian Osiakow zajął piąte miejsce. Pozostali nasi juniorzy pozajmowali następujące miejsca: 8. Piotrek Osada 10. Bartosz Grot, 15. Karol Król. W tym podejściu Karol wywalczył czwartą kategorię. Serdecznie gratulujemy. 16. Franio Wasiak.

11/12.02.2017 r. I Feryjny Wyścig po Kategorie w Tym Sezonie

Grupa „A” o rankingu do 1600 Elo. Średni ranking turnieju 1381. W rozgrywkach uczestniczyło szesnastu graczy w tym piątka naszej młodzieży. Wygrał tę grupę, w przyzwoity sposób, nasz młodszy kolega Jakub Luberański, gromadząc sześć na siedem możliwych do zdobycia punktów. Jednocześnie uzyskał ranking 2050! Kolejny nasz reprezentant Vladislav Nikonenko zajął szóste miejsce ze zdobyczą 4 pkt. Jest to wynik do przyjęcia, ale znający potencjał Vladisłava oczekują na więcej. Jedenaste miejsce zajął Piotrek Osada 12. Śmietańska Wiktoria 13. Szymon Starościak, wszyscy potwierdzili własne zaszeregowanie, a udział w tych zawodach mam nadzieję przyniesie korzyści szkoleniowe.

W Grupie „C” uczestniczyły nasze dwie juniorki. Zwyciężyła Alicja Wołoszczuk, która dzięki temu wynikowi nabyła trzecią kategorię. Gratulacje! Na czwartym miejscu uplasowała się Magdalena Rejman.

W grupie o rankingu 1000 uczestniczyła dwójka szkolących się w naszym Klubie, ponieważ  nie ujawniają przynależności klubowej, stąd nie przedstawiamy ich dokonań.

11/18.02.2017 r. V Turniej Szachowy o Puchar DZSzach, Kudowa Zdrój

W grupie „A” czyli grono najsilniejsze uczestniczące w szkoleniu oraz równolegle w rozgrywkach w których brała udział trójka naszych reprezentantów. Więcej niż zadowalająco wypadł Michał Demski gromadząc 6/9 pkt i uz. Rank.1920. Pozostali dwaj nasi młodsi koledzy wypadli słabiej. Mam nadzieję, że po powrocie poznamy powód nagłego załamania formy. Szkoda tak znacznych strat rankingowych.

13/17.02.2017 r. Klasyczny Turniej Feryjny na pierwszą kategorię, Jelenia Góra

Grających w turnieju dziewiętnaście osób wśród których grał nasz młodszy junior Rafał Topoła. Rafał mimo uplasowania się na drugim miejscu w końcowej tabeli, to jednak ilość zdobytych punktów okazała się nie wystarczająca do uzyskania normy na pierwszą kategorię. W rozważaniach przed turniejowych wydawało się to możliwe, a jednak plejada jeleniogórzan okazała się niegościnna.

18/19.02.2017 r. Feryjny Wyścig po Kategorie Grupa „A” do 1600. Grano w „Hetmanie”

Grających w grupie „A” szesnaście osób, a w niej nasz Konrad Sierpowicz, który zajął dobre trzecie miejsce z dorobkiem 5,5/7 pkt.

W grupie „B” wzięła liczniejsza ilość startujących wśród których mieliśmy dwie osoby i tak młodziutki Mikołaj Grobelny zajął siódme miejsce, a Maja Wieczorek osiemnaste miejsce.

10/19.02.2017 r. X Jubileuszowy Międzynarodowy Turniej Szachowy, Góra Św. Anny

Open „A”. Średni ranking turnieju 2185. Ilość grających nie była tym razem imponująca bo 26 w tym czwórka naszej eksportowej młodzieży. Na drugiej pozycji uplasował się Szymon Gumularz, który jednocześnie wypełnił normę na mistrza. Szóste miejsce zajął Kamil Nowak. Szesnaste miejsce zajął Maciej Czopor i wypełnił normę kandydacką. Szczerze gratulujemy! Wreszcie czwarty nasz reprezentant Michał Fiedorek zajął wprawdzie odleglejsze miejsce, ale z przebiegu walki na szachownicy nie powinien być rozczarowany. Uzyskał ranking 2010, walcząc ze wszystkimi, którzy posiadali wyższe tytuły oraz rankingi. Oczekiwania być może były większe, czemu się nie dziwię.

Open „B” z założenia był niżej notowany, natomiast frekwencją na „głowę” pobił pierwszą grupę ( 67 osób grających ). W tej grupie wystąpiła piątka naszej młodzieży. Najrówniej i jednocześnie bojowo grał Adam Kawałko i zajął wysokie szesnaste miejsce z wyraźnymi korzyściami. Dość walecznie i roszczeniowo na szachownicy zachowywał się Mateusz Baran. Trzydzieste siódme miejsce zajął Filip Nowak, czterdzieste Patrycja Szulc i czterdzieste szóste Radosław Dytman.

21/22.02.2017 r. Ferie Zimowe 2017 r. w MDK Fabryczna

Nie tylko pierwszy, ale i ostatni tego rodzaju turniej ze względu na nie fortunny termin oraz rozjazdy dzieci i młodzieży na inne imprezy szachowe udało się przeprowadzić w skromnej obsadzie. Do turnieju włączyło się rodzeństwo Aleksandra i Filip Pawiccy jako faworyci do pierwszych miejsc. Filip nie zawiódł i wygrał w sposób jak to potrafi,natomiast Aleksandra zmuszona została do oddania drugiego miejsca koledze Iwanowi Listopad, który swą walecznością uzyskał czwartą kategorię. Gratulacje. Organizator imprezy również posiadał powód do zadowolenia bowiem pojawiło się jeszcze kilka piątych kategorii.

18/25.02.2017 r. Turniej Szachowy „Karkonosze” w Grupach „A” i „B”

Skromna grupka naszej młodzieży wybrała turniej „Karkonosze” na bazę szkoleniową przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski. W grupie „A” o średnim rankingu 1851 grało trzy osoby i tak dzielna Anna Krzyżosiak zajęła 26 miejsce, 28. Jakub Madajczak 30. Piotr Madajczak.

Średni ranking turnieju „B” wynosił 1297. Wyraźnie widać różnicę w sile gry między pierwszym, a drugim turniejem nie znaczy to jednak, że nie było tu z kim przegrać. Oj było, było skoro Marta Krzyżosiak zajęła ósme miejsce z 6 pkt i rankingiem uzyskanym 1850. Natomiast najmłodsza, ale licząca się uczestniczka turnieju Wiktoria Śmietańska uplasowała się na miejscu dwudziestym pierwszym. Prowadzącym szkolenie był p. Artur Czyż.

04.03.2017 r. Dolnośląskie Młodzieżowe Grand Prix, D K Artium Legnica

Biorących udział w imprezie dwadzieścia osiem osób w tym dwóch reprezentujących Klub Polonia Wrocław. Z pierwszym numerem wystartował Michał Fiedorek i zgodnie z wszelkimi szachowymi parametrami i aktualną sportową formą ukończył turniej na pierwszym miejscu. Drugi nasz reprezentant mający trzeci numer startowy Rafał Topoła musiał się pogodzić z dobrym piątym miejscem w końcowej tabeli, bowiem zawodnicy Miedzi poddali Rafała surowej weryfikacji.

04.03.2017 r. Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w trzech grupach wiekowych, Hetman

Impreza posiada tradycję i tzw. „wzięcie” być może dlatego, że rozgrywana jest w sympatycznej atmosferze. Grupa do lat dziewięciu, najliczniej obsadzona grającymi w której uczestniczyła czwórka naszych najmłodszych juniorów. Zapewne ku uciesze trenera Macieja Świcarza zwyciężył Wojciech Nagły, a drugie miejsce zajął również podopieczny p. Macieja – Krzysztof Nagły. Na piętnastym miejscu umiejscowił się Antoni Gabryszewski, a dwudzieste miejsce zajęła najmłodsza nasza juniorka w tym gronie Maja Wieczorek.

W gronie do lat jedenastu posiadaliśmy jednego naszego kursanta – Jakuba Zimnego, który ku naszemu zaskoczeniu zdecydowanie postawił się bardziej doświadczonym rówieśnikom i zgromadził 4 pkt. zajął również wysokie czwarte miejsce i wyprzedził kilku statystycznie silniejszych kolegów. To pierwsze „uderzenie” Jakuba jest obiecujące, zobaczymy jak będzie dalej.

Wreszcie grupa najstarsza czyli uczestnicy mistrzostw do lat czternastu, w której uczestniczył nasz Jakub Luberański. Jakub „idąc” spacerkiem wygrał tę rywalizację.

11.03.2017 r. Pierwszy Krok Do Mistrzostwa, Klub Polonia Wrocław

Zakończono drugi turniej tego cyklu i tego samego organizatora. Przyznam, że imprezę przyzwoicie przeprowadzono. Grających było dwadzieścia dwoje miłych osóbek. W wyniku zmagań pojawiło się trzy kategorie czwarte. Medalowa trójka przedstawia się następująco: 1. Rogowski Marcel 2. Piechocki Krystian 3. Zimny Jakub są to nasi reprezentanci i to Oni właśnie uzyskali wymienione czwarte kategorie.

Gdyby nie „die Faulheit” piszącego niniejsze słowa, to należałoby wyróżnić wszystkich pozostałych piętnastu naszych walecznych za dorobek sportowy.