W piątek zakończyło się  dwudniowe zgrupowanie szachowe online z kapitanem naszej ekstraligowej drużyny seniorów (Votum SA Polonia Wrocław) – Mateuszem Bartlem. W zgrupowaniu wzięła udział szóstka juniorów naszego klubu. Michał Fiedorek, Tymon Ochędzan,Jakub Luberański, Magdalena Harazińska, Wiktoria Śmietańska i Maciej Czopor. Zajęcia odbyły się online. Jakie wrażenia po zgrupowaniu mają ich uczestnicy?

To były intensywne dwa dni! 12 godzin zajęć to naprawdę spora dawka. Jestem zbudowany zaangażowaniem zawodników i zawodniczek, a także tym, że w wielu momentach zaskakiwali mnie – pozytywnie! – swoimi pomysłami. Mam nadzieję, że to była dla nich pożyteczna, a informacje, które przyswoili kiedyś okażą się przydatne.
Mateusz Bartel

Przykłady były bardzo ciekawe i  zrównoważone: taktyka, strategia, studia. Czasami trzeba było liczyć warianty, a czasami myśleć strategicznie. Pan Mateusz opowiadał bardzo ciekawie i nie można było się  nudzić. Na pewno wyciągnąłem z zajęć,  wiele cennych rad i wskazówek. Platforma Zoom działała bez zarzutów, nie miałem żadnych problemów technicznych.
Jakub Luberański

Zajęcia bardzo mi się podobały – dużo się dowiedziałam. Były za krótkie, bo Pan Mateusz fajnie je prowadził :). Na plus zajęć była na pewno możliwość mówienia, a nie pisania. Co można było zrobić lepiej? – zajęcia na żywo. Było super i czekamy na kolejne:). Co więcej Pan Mateusz przekazał parę sztuczek, dzięki których ograłam Panią Bartel 🙂
Wiktoria Śmietańska
Zgrupowanie uważam za bardzo udane. Zostało przedstawionych bardzo dużo ciekawych przykładów z nowoczesnych partii zarówno strategicznych, jak i taktycznych. Dużo praktycznych rad od arcymistrza 2600. Pomimo tego, że zgrupowanie trwało 12 godzin, nie nudziłem się ani przez moment. Przykłady cały czas trzymały nas w zaangażowaniu i pełnym skupieniu. Kolejną bardzo pozytywną rzeczą było to, że jeżeli ktoś zaproponował inny ruch niż w partii, zawsze starano się znaleźć jego obalenie, przez co często tworzyły się bardzo ciekawe szachowe dyskusje. Jedyna uwaga odnośnie drugiego dnia, gdzie uważam, iż było zbyt dużo strategicznych przykładów, a mniej liczenia jak to miało miejsce w pierwszym dniu (np.partia Anand Kamsky). Jednak ogólne wrażenia bardzo pozytywne i jak dla zgrupowanie to mogłoby być dłuższe 🙂

Maciej Czopor