Po siedmiu remisach w meczu o Mistrzostwo Świata mamy pierwszą rezultatywną partię! Niespodziewanie czarnym kolorem wygrał Sergey Karjakin i to on po 8 z 12 partii obejmuje prowadzenie w meczu! Zapraszamy do analizy 8 partii w wykonaniu Iwety Rajlich.

Sfurstrowany czekaniem (a raczej porażką) na Sergeya Karjakina, Magnus Carlsen opuszcza konferencję prasową, za co może zostać ukarany karą zapłacenia 5% z jego nagrody finansowej!

„Igrając z ogniem” – Runda ósma Meczu o Mistrzostwo Świata

Kiedy włączyłam nad ranem komputer i zobaczyłam, że Karjakin wygrał pomyślałam: wow, stało się! A stało się to co arcymistrz Michał Krasenkow napisał w swoim dzienniku “Myśli na zakręcie” http://mickey63.livejournal.com/21791.html  – „…jest taki trend: PIS, Berxit, Tramp…”. Wygrywają czarne konie.

Carlsen próbował (być może na siłę), ale próbował wygrać tą 8 partię. Grając z ogniem się doigrał. Taka zdaje się była taktyka obozu Karjakina – frustrować Carlsena tym, że nie może wygrać. Chyba nigdy aż przez 7 partii z rzędu Carlsen nie wygrał ani jednej partii! Fani Mistrza Świata są mu pewnie wdzięczni za jego waleczne podejście bez którego kolejna partia skończyłaby się pewnie nudnym remisem z debiutu. Magnus wziął na siebie odpowiedzialność za komplikowanie gry, przeginał, ryzykował. W ferworze walki doigrał się. Frustracja Mistrza Świata powoli w tym meczu narastała. Nie wygrał on partii 3 i 4 gdzie miał ogromną przewagę, a w partii 5-6 pozwolił sobie na granie na wygraną w remisowej pozycji.  Już po 5 partii na konferencji uderzało w oczy zachowanie Carlsena – był zdenerwowany i jak najszybciej chciał wyjść. Po wczorajszym remisie, remisie rundy 7, zapowiedział buńczucznie granie w następnej partii na wygraną. Jak zapowiedział tak i zrobił!

Czy dzień wolny zaplanowany przed 9 rundą, to będzie męka “psychologiczna” – dla i tak sfrustrowanego i zniecierpliwionego i pałającego chęcią walki i konfrontacji i rewanżu Carlsena? Czy Mistrz Świata ochłonie po takiej trochę na własne życzenie przegranej partii? Czy FIDE ukarze go za ucieczkę z konferencji prasowej po rundzie 8?! Co będzie dalej? Czy Magnus ochłonie? Czy zdoła wyrównać mecz w następnych 4 partiach?

Niektóre partie komentuje się łatwiej niż inne. O tej poniżej będą pisać całe rozdziały w książkach.

 

Analiza partii nr 1 TUTAJ
Analiza partii nr 2 – TUTAJ
Analiza partii nr 3 – TUTAJ
Analiza partii nr 4 – TUTAJ
Analiza partii nr 5 – TUTAJ
Analiza partii nr 6 – TUTAJ
Analiza partii nr 7 – TUTAJ

fot. Vladimir Barsky

Iweta Rajlich - Mistrzyni świata juniorek (1992). Ma pięć medali mistrzostw Europy (trzy tytuły mistrzyni Europy) oraz siedem złotych medali mistrzostw Polski. W 1994 roku, jako trzynastolatka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 20 lat. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: siedmiokrotnie na olimpiadach szachowych dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata, siedmiokrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy. Arcymistrzyni.Iweta Rajlich