Dopiero po dogrywce Magnus Carlsen wygrywa z Sergiejem Karjakinem w Meczu o Mistrzostwo Świata! Po 12 partiach granych tempem klasycznym mieliśmy remis, ale w dogrywce złożonej z 4 partii lepszy okazał się Norweg, który pokonał pretendenta 3-1! Jaki przebieg miała dogrywka przeanalizuje nam Iweta Rajlich!

Magnus Carlsen nie miał żadnych większych problemów z wygraniem tiebreaku złożonego z 4 partii. Cóż, wygrywając mecz zrobił sobie wspaniały prezent urodzinowy!

magnus-trophy

Mistrz Świat (przynajmniej do 2018 roku) Magnus Carlsen!, fot. Vladimir Barsky

W pierwszej partii padł krótki remis. W drugiej Karjakin uciekł czarnymi spod noża w końcówce, w trzeciej decydującej dla meczu partii już nie zdołał. W czwartej partii Karjakin, aby wyrównać mecz musiał wygrywać czarnym kolorem co po pierwsze nie leży w jego stylu gry, po drugie do grania na 1.e4 c5 (Obrony sycylijskiej) z pewnością nie był przygotowany. Wygląda na to, że decyzja Carlsena o zagraniu na remis 12 partii meczu granej tempem klasycznym była dobra. Carlsen oceniał swoje szanse wygranie meczu w partiach szybkich. Być może warto tu nadmienić, że czym krótszy jest czas do namysły tym trudniej się bronić. Obrona zaś to główna zaleta stylu gry Karjakina. Widać było wiele razy w tym meczu jak świetny jest Rosjanin w ratowaniu niezwykle trudnych pozycji.

Poniżej diagramy z najciekawszymi ciekawymi pozycjami z dogrywki i decydująca partia 4 z komentarzem.

screen-shot-2016-12-01-at-10-06-45

Pozycja z 2 partii dogrywki Carlsen- Karjakin. ruch białych.Po Sg5 białe mogły wygrać pewniej i szybciej. Carlsen przeszedł do końcówki po H:e5.Końcówki która być może wygrana okazała się praktycznie remisowa.

screen-shot-2016-12-01-at-10-07-24

Pozycja z 2 partii, po 78… h5!

screen-shot-2016-12-01-at-10-06-03

W trzeciej partii Carlsen poświęcił pionka za inicjatywę i dominował na szachownicy!

screen-shot-2016-12-01-at-10-04-38

Czwartia partia – Grozi mat Hg2, ale to Carlsen jest na ruchu i to on matuje w dwa ruchy. Jak?

Analiza partii nr 12 – TUTAJ

Iweta Rajlich - Mistrzyni świata juniorek (1992). Ma pięć medali mistrzostw Europy (trzy tytuły mistrzyni Europy) oraz siedem złotych medali mistrzostw Polski. W 1994 roku, jako trzynastolatka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 20 lat. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: siedmiokrotnie na olimpiadach szachowych dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata, siedmiokrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy. Arcymistrzyni.Iweta Rajlich